Brev:
Et lille sovemonster

Kære Helen.
Jeg har så mange gange skrevet til dig i mine tanker, men har altid tænkt at det bare er en fase.
Jeg skriver fordi vi har fået os et 'lille uhyre'. Karla som fylder tre år til august. Hun er den skønneste og sjoveste lille pige. Men der er to ting som lige siden dag 1 har været rigtigt svært for både Karla og for os.
Hun har et usandsynligt temperament, krydret med dertilhørende stædighed og matchende lydorgan. Som min far så festligt noterede første gang han mødte Karla, at lige som man troede hun skreg det hun kunne, skruer hun det lige et par decibel op og en toneart højere.
Altså har vi altid været meget påpasselige med at noget kom på tværs, men da hun var spæd var gråd dagligdagen for os og selvfølgelig er det blevet betydeligt anderledes, men hun er pigen der kaster sig ned på gulvet i forretningen eller på gaden eller hjemme når det ikke lige er hvad hun ønsker. Græder hjerteskærende. Og er nu også, stærkt inspireret af et par drenge i vuggestuen, begyndt at slå, sparke, kaste med ting og råbe vredt.
Vi prøver på bedste vis i første omgang at dæmpe og prøver at holde på det vi har bestemt, imødekommer med andet tilbud, jeg har haft succes med i spisesituationen at ignorere hende til trods for skrig og råb, hvor hun til sidst opgiver og sætter sig til bordet og spiser som om intet var hændt.
Hvis vi føler det er helt urimeligt og det påvirker storebror på 7 år for meget, så tyer vi til skældud, velvidende at det med høj sandsynlighed forværrer, men det er i ren afmagt.
Jeg kan også tit aflæse hende godt nok til at vide hvornår det er en ordentlig krammer som hjælper og så er det det vi gør.. Men daglidagen er 3-5 konflikter.
Ja, så til ovenstående, er mit ...
... spørgsmål - hvordan hjælper vi Karla bedst med at blive en fornuftig lille pige som ikke så let antænder og vi kan nå hende med simple midler.
Næste problematik er det at sove. Jeg købte din bog i sin tid, men har ikke rigtigt fået kørt opgaven vha. denne.. Karla kan ikke sove uden vi sidder eller ligger ved hende. Der skal godnathistorie, godnatsange lidt hyggesnak og også helst lidt musik før hun lukkerned. En seance på alt i alt 11/2 - 2 timer.
Hun bliver utrøstelig hvis vi går, selv for at hente vand eller lignende hun beder om.
Ligeledes bliver hun lige ked af det uanset om vi siger hun skal sove efter 10 historier eller efter 1 historie. Fordelen efter 10 historier er at hun er knap så frisk.
Når min mand er afsted om aftenen, han er minimum afsted en nat om ugen grundet han har meget langt til arbejde, så ligger begge unger og jeg i vores seng når de skal falde i søvn for så kan de få godnathistorie begge to og vi er samlet og ingen står udenfor.
Har du nogen gode søvnråd? Jeg er udtømt for idéer og har den seneste periode været tilbøjelig til at go with The flow, hvilket resulterer i at jeg falder i søvn sammenmmed Karla, vågner ved titiden og kan ikke falde i søvn før efter midnat.
Karla havde fra hun var 12 måneder til hun var 15 måneder en meget uheldig periode hos en dagplejer som åbenbart ikke forstod Karlas behov for fysisk kontakt, hvor hun åbenbart også fik lov til at græde sig i søvn og gang på gang fik at vide at hun teede sig. Kan det stadig have betydning nu hvor hun er så stor?
Og nej vores lille Karla er ikke et monster, men en af vores godnathistorier er Kim Fupz Aakesons Og så er det godnat, om et lille monster;-)
Tak for en brevkasse, jeg har benyttet mig rigtig meget af!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Hofteklik
Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.
Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







