Annonce

Annonce

Brev:

Rytme - hvornår og hvordan kan jeg indføre den?


31. marts 2013

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Rytme - hvornår og hvordan kan jeg indføre den?

Kære Helen,

Først og fremmest tak for en alletiders brevkasse og hjemmeside. Ligeledes tak for nogle rigtig inspirerende bøger, som jeg allerede har erhvervet mig tre af!

Jeg har nu meldt mig ind og skriver til dig, da jeg føler, vi deler samme syn på børn og børns udvikling, og da jeg simpelthen får så vidt forskellige råd i øst og vest, så det slet ikke er til at finde ud, hvad der er bedst for vores datter.

Emnet omhandler overordnet set rytme.

Først info om os: Min datter er 9 uger gammel i dag. Jeg ammer hende. Hun sover i en lift lige ved siden af vores seng. Hun falder kun i søvn i vores favn og helst ved brystet. Jeg har indtil videre ikke kørt nogen særlig rytme, men har bare fulgt hendes rytme (eller mangel på samme). Den seneste uges tid er jeg begyndt at lægge hende omkring kl.20-21 give hende natdragt på og synge lidt for hende og give hende mad, da hun nu er klar til at sove heromkring.

Indtil for nogle uger siden sov hun længere tid ad gangen i løbet af dagen, men her på det sidste sjatsover hun særligt om formiddagen. Det bliver ofte ikke til mere end 20 min ad gangen og nogle gange kun 15 lige så snart jeg lægger hende - det sidste gælder særligt, hvis vi har gæster eller er ude. Hun sover fint om natten nu, hun havde lige en periode på en uges tid, hvor hun vågnede med 2 timers mellemrum, men nu er hun tilbage til at sove med ca.3-4 timers mellemrum med det længste stræk først. Hun vågner omkring kl.6.30-7.30 om morgenen, hvor vi så står op.

Sjatsovningen særligt om formiddagen medfører, at jeg ikke kan ...


Annonce

... foretage mig andet end at pendle frem og tilbage med hende til liften. Jeg føler også, at hun bliver mere pjevset end tidligere, hvor hun sov flere timer i træk. Desuden spiser hun ret ofte - hun beder om mad op til hver 1 1/2 time og spiser nogle gange kun 10 min ad gangen om aftenen spiser hun gerne længere tid. Hun kan også vågne midt i en lur og vil have mad, hvorefter hun falder i søvn igen. Jeg hører vidt forskellige råd fra SP, venner og familie.

I forhold til amningen og rytmen, er det forkert, det er så ofte og så lidt ad gangen? Jeg hører råd om hver 3 time, men jeg bryder mig ikke om at nægte hende mad. Hun gylper ret meget og bliver ofte meget ked af det, når hun gør. Jeg overvejer biogaia dråber? Jeg ved mad/amning og rytme generelt hænger meget sammen.

Jeg vil gerne være på forkant med at få indført en rigtig god rytme i forhold til søvn, dagsrytme, amning mv. Hvad vil du anbefale jeg gør? Hvordan og Hvornår? Jeg er klar over, de fleste anbefaler man først rigtig indfører en rytme fra de er 3 måneder, men kan man begynde med noget allerede nu? Og når hun så bliver 3 måneder, skal jeg så holde hende oppe for at ramme en præcis skemalagt rytme på klokkeslet?

Jeg glæder mig meget til dit svar, da jeg virkelig har svært ved at finde ud af, hvad der er bedst.

Bedste hilsner,
den bekymrede mor, der blot ønsker det bedste

PS Jeg glemte at informere om, at min datter vågner omkring kl.12 og 3 om natten nu, hvor hun bliver ammet og falder hurtigt i søvn igen. Hun vågner altså 2 gange om natten, hvor hun får mad og falder i søvn igen.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)

Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!


Annonce