Annonce

Annonce

Brev:

Baby skriger og er vred


14. marts 2013

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Baby skriger og er vred

Hej Helen

Jeg har en søn på 6½ mdr - født 2 mdr for tidligt - så korrigeret er han kun 4½ mdr, men jeg vil omtale hans alder efter hans fødselsdato.

Han har fra 2½ mdr aldren altid skreget når han skulle puttes til lur i barnevognen. Han skriger så snart han får hue og jakke på - så snart han er i barnevognen falder han ret hurtigt i søvn. Og når han vågner igen er det med skrig og skrål (som lyn fra en klar himmel) indtil jeg tager ham op og han sådan rigtig vågner op så er han nogenlunde glad. Men det kan tage op til 15 min inden han stopper med at græde.

Jeg tænker det er noget han vokser fra? Men hvor længe skal det stå på? Han er sådan en skrigebaby i forhold til andre jeg kender med baby på hans alder og det er trættende og frustrende for jeg kan intet gøre andet ind trøste med sut og holde om ham.

Putningen til natten er gået fra at være ok til skrig og skrål i 30 min, han bliver helt varm og svedig og hidser sig op. Han sover på eget værelse og sover fint om natten fra 20 til 06 kun afbrudt af en enkelt flaske (jeg ammer ikke mere). Vi har fast rutine med aftenmos kl 18-18.30, nattøj, "stille time" på værelset, nat flaske, synge og god nat kl 19.30 ca. Jeg bliver derinde til han sover. Førhen kunne jeg bare side i værelset til han sov, nu må jeg holde ham i hånden eller holde armene fordi det hele kører på ham. Jeg må tage ham op flere gange og starte" forfra". En stofble over øjenen hjælper ofte.

Han virker generelt ret vred og frustreret på verden, legetøj og sine omgivelser. Han nærmest "råber" af sit legetøj! Han ligger gerne på maven - dog ikke lange perioder og skal gerne kunne se mig og ...


Annonce

... underholdes. Han har ikke kolik, hans mave er ok trods det vi er startet på grød og mos.

Han er gladest når vi er ude blandt mennesker og hvor der er nyt at kigge på - men det kan jeg jo ikke hver eneste dag.

Er der noget jeg kan gøre? Eller er der en forklaring? Hvorfor skriger han så meget? Jeg synes det er ved at være for meget og det gør ondt på mig at se ham være så ked af det.
Jeg har været ved ørelægen for måske han havde ondt i ørene. Men lægen kunne ikke se noget i hans øre pga ørevoks, så det må jeg se om jeg kan få ud - lægen var ikke megen hjælp.

Han har også glade stunder, men jeg synes ikke det er dem der er flest af i øjeblikket.

Hans rytme er således så du kan danne dig et indtryk:
Vågner mellem 05.45 og 6.30.
Grød kl 7+vand
evt. flaske lige inden eller efter lur
Puttes til lur kl 8.30 til 10.30.
Grøntmos og flaske kl ca 11.30-12.00.
Puttes til lur 13.00 - 15.00
Flaske + evt frugtmos.
Powernap kl ca. 17.30, ½ time max ellers vækker jeg ham.
18-18.30 aftengrød + vand
kl 19-19.30 nat flaske og godnat og sover inden kl 20.
Sover nogle gange en lille ekstra lur om morgenen (som om han ikke har sovet færdig) kl 7.15- 8.00 ca - så skubber det hele sig derefter.

Og det skal siges at lurene i barnevognen er afhængig af, at jeg efter de første 45 min går en lang tur med ham - ellers vågner han som regel. Jeg kan sætte mit ur efter det - 40 min så er det ud at gå ellers vågner han og slet ikke udhvilet! Så jeg får gået nogle kilometer: ).

Jeg håber du kan komme med lidt gode råd eller se hvad det jeg kan gøre anderledes, jeg vil jo bare have en glad baby = glad mor.

Med venlig hilsen
T

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Bleer

Det må anbefales at bruge engangsbleer, da dette er både nemt og rart for mor og barn. Bleerne bliver bedre og bedre kvalitet og det er muligt at købe svanemærkede bleer, så man både skåner barn og miljø. Det er normalt ikke mere miljøbelastende at bruge engangsbleer, end stofbleer der skal vaskes, koges og tumbles.

Dit barn skal i starten skiftes 6-10 gange i døgnet og barnet vil ofte bruge ble til det er 2 ½ - 3 år gammelt. Efter 3 års alderen bruger mange stadig ble om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce