Annonce

Annonce

Brev:

Tænder og gener


30. september 2004

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Tænder og gener

Hej Helen

Min søn på 6½ måned fik sine første 2 tænder i undermunden, lige før han blev 4 mdr. Dengang var der ikke rigtig nogle "symptomer" på tænder, udover at han var lidt pylret.
Nu er de på vej i overmunden, og jeg er bange for, at de alle 4 kommer lige efter hinanden. Den - lige ved siden af den ene fortand - er brudt igennem, og jeg kan se, at de andre rykker længere og længere ned for hver dag.

Han er meget forpint af det, græder meget og er pylret. Han sover meget uroligt om natten. Vi giver han Panodil til natten, og det har hjulpet lidt på det.

Kan det være rigtigt, at hans afføring ændrer både konsistens og lugt pga. tænderne? Det er ret ...


Annonce

... slimet, og det lugter af gær! Og han har afføring hele tiden - det plejer han ikke. (Jeg mener ikke, at det kan have noget med kosten at gøre, da vi ikke har ændret på den i denne periode...)

Desuden har han er forfærdelig rød numse, som også er smertefuld for ham. Jeg har købt noget specialcreme på apoteket - sådan noget fransk noget med havreekstrakt (det skulle være det sidste nye, og det mest effektive...) Men jeg har nu alligevel måttet ty til det gode gamle råd med kogtvandsklude dyppet i kamillethe.

Han har masser af bideting, og tandbørsten er også god.

Er der ellers noget, jeg kan gøre for at lette "vejen gennem tænderne"?

Med venlig hilsen
Ermelin

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce