Brev:
Søvn om natten efter opstart i vuggestue

Kære Helen,
Vores søn er lige startet i vuggestue i sidste uge, og er ved at blive kørt ind. Det går rigtig fint dernede - men, vi oplever at han har virkelig svært ved at sove igennem om natten.
Han bliver lagt ca. kl. 20-21 m en flaske NAN godnat (220 ml).
Han vågner og er meget ked af det og urolig før og efter midnat.
Når vi tager ham op og går rundt med ham, så falder han til ro og sover med det sammen med sutten i munden. Men, når vi lægger ham i sengen, så vågner han 70% af gangene og vil op igen.
Det har resulteret i at han havner i vores seng, ...
... hvor søvnen bliver mindre god for alle parter, da han tumler rundt. Vi vågner nok 3-4 gange om natten. Dog, var der en enkelt dag - hvor han sov fra 21-08, uden af vågne.
I nat var vi dog nødt til at give ham en flaske med modermælk og så faldt han til ro.
I vuggestuen siger de at det er normalt at de reagerer på denne måde, pga alle de nye sanser.
Mine spørgsmål til dig er følgende:
- Er det også din erfaring at børnene kan reagere sådan når de starter i vuggestuen?
- Hvad ville du gøre for at vi alle får en rigtig god søvn?
De bedste hilsener,
Maria
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






