Brev:
Vred når det er far

Hej Helen
Jeg har en dreng på 20 mdr, Villads, som er glad og trives generelt med livet. 
Min mand og jeg har været gode til at skiftes til at tage nætterne, og de praktiske ting der nu er. 
Villads er begyndt at protesterere meget når det er hans far, der skal skifte, give ham sutten om natten, tage tøj af, jakke på, ja ... de dagligdags små nødvendige ting der skal til. For mig er det værst om natten, han bliver rigtig ked af det og det tager lang tid at få ro. De andre konflikter kan jeg til nød forstå, og der skal de have lov til at tage deres kampe og finde deres pladser. Når det så er mig der tager ham om natten, så er der intet problem, jeg kan overtage ham og han tier stille med det samme, som om at vi sætter en prop i,  og han falder til ro. 
Jeg vil til det ...
...  sige at min mand og jeg er forskellige i forhold til hvordan vi håndtere Villads på. Jeg er nok det mere klar i mælet hvad jeg forventer af Villads, hvor min mand er mere blød og kan væve lidt i beslutningerne. Jeg har et barn fra et tidligere forhold dette er min mands den første.
Jeg indrømmer det går mig på. Jeg mener ellers at de må tage de kampe med hinanden der skal til, og har ladet dem gøre det, men dette er svært, i og med at jeg kan klare det lynhurtigt - og jeg måske også kan se at det bunder lidt i at Villads ikke er helt sikker på hvad hans far vil i disse spidse situationer, og hans far heller ikke lige kan finde metoden der virker. 
Jeg er i tvivl om jeg bare skal tage de situationer der spidser til, eller lade min mand køre det igennem. 
Bedste hilsner
Anne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud?  Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...
9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...
Viden om børn:
NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test
NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.
NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...
Tisser i sengen
Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.
Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.
Langt de fleste børn vokser...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.
Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser. 
Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus. 
Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder
 
			





