Brev:
Puttes af far - 4 mdr.

Hej Helen
Igen tusind tak for alle dine gode og behjælpelige råd! Det er så utrolig dejligt at få nogle konkrete råd ;-)
Jeg har lige et spørgsmål omkring puting (meget handler om søvn hjemme hos os;-)) Men min kæreste har nu barsel sammen med mig i 3 måneder og har efterfølgende 3 måneder alene med vores lille dreng, hvilket er helt fantastisk! vi vil rigtig gerne i gang med at kunne deles om putningen, så min kæreste kan komme mere på banen om aftenen og om natten, hvor det hidtil kun har været mig der har puttet osv.
Vores lille dreng får flaske og er vant til ar far giver mad, far er ...
... også med under aften ritualet som består af bad og babymassage efterfuldt af flaske i sengen. Det er som regel mig som giver flasken og han forlader soverværelset der. Når vi har prøvet at "bytte" bliver lille manden meget ked af det og holder først op med at græde, hvis jeg "tager over", hvilket jeg ikke ønsker, da både jeg og min kæreste bliver frustreret.
Hvordan kan vi på nænsomvis "introducere" at far putter måske hver anden aften? eller skal vi bare acceptere at det mest er mig lillemanden føler sig tryg hos??
Vi vil være meget taknemmelig for dine råd.
På forhånd tusind tak
Lina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.
Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!
Venlig Hilsen Mira
P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!




