Brev:
Plan for dagen
Hej igen...
Jeg glemte jo at sende en plan over vores dag (Jeg skrev for et par timer siden. vedr. soveproblemer og gråd.
Ammes og står op ca 7.30
Får lidt havregrød med frugtmos ca 8.30
Ammes og puttes til lur ca kl 10.30
Vågner efter 1½- 2 timer, hvis ude, hvis inde efter 1 time(12-12,30), får grød med frugtmos.
Ammes og puttes til eftermiddagslur kl ca 15. sover ca 1 ½- 2 timer,
Får mos til aften ved en 17-18 tiden.
Ammes og puttes til natten ved en 20- 20,30 -tiden.
Vågner ved en 23-00 tiden, ammes
ammes igen ved en 2 tiden. Prøver ihærdigt at få ham til at sove videre uden at han ammes.
Ammes ved en 4 tiden.
Ammes ved en 6 tiden.
Vågner, ammes og står op ved en 7, 30 tiden.
Jeg synes ...
... det er meget at jeg ammer ca 7 gange dagligt, og ammer mere om natten end resten af dagen. Men han er utrøstelig når han vågner.
Jeg forstår heller ikke hvorfor man rådes til at de skal spise mos/grød når de vågner og ammes inden de skal sove. De har jo aldrig fred i maven. Der går maks 2½ timer mellem måltiderne. Når de overhovedet at føle sult? (og hvis de kun får en halv dl, bliver de så ordenlig mætte)
Der er også meget forskel på det du anbefaler i mængde kontra det sundhedsstyrelsen anbefaler. I deres bog, er der feks en opskrfift på hirsegrød der lyder såles: 40 gr hirseflager, 200 ml vand, ½ dl mme, 1 tsk fedtstof... Med lidt feks, banan kommer det op på 2½ dl... Og du anbefaler en ½-3/4 dl.
Venlig hilsen
Os alle tre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Fødetaske
En fødetaske er den taske, som du skal bruge, imens du er på hospitalet, når du skal føde. Uanet om du skal føde ambulant eller være på barselsgangen i flere dage, så er det rart at have lidt ting pakket og parat.
Til selve fødslen vil nogle kvinder medbringe tøj, som de kan føde i, hvor andre kvinder vil bruge det tøj, som man får udleveret på sygehuset. Det kan være rart, at du har dine egne toiletartikler, shampoo, børste, tandbørste, hårelastikker osv. men derudover så er det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.
Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!
Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder