Annonce

Annonce

Brev:

Spisning, spise selv


12. januar 2013

Alder:
13 mdr.

Spisning, spise selv

Hej Helen,

Min dreng, Nikolaj på 13 mdr. spiser i lange perioder stort set ikke noget.
Han har de seneste mdr. døjet med tandfrembrud og vuggestuestart. Derudover har jeg ikke været særligt god til at lade ham spise selv.
Han er ret hårdt ramt af sygdom efter han er startet i vuggestue. Tror han har været syg 1/3 af tiden, hvilket vist er ganske normalt for årstiden og vuggestuestart.
Jeg har ikke ladet ham spise ret meget selv, mest frugt og grønt skåret ud eller lidt brød.

De ting tilsammen tror jeg har gjort at han i dag, stort set ikke vil spise noget. Han spiser som oftest en god portion havregrød med frugtmos på om morgenen, men derfra begynder det at blive svært.
Der kan så være et par dage ind i mellem hvor det går ok, men så bliver han syg eller får flere tænder (han er pt. igang med 4 kindtænder).

Jeg er lidt på bar bund i forhold til hvordan jeg kommer videre herfra. Jeg gør hvad jeg kan for at gøre spisesituationerne til noget hyggeligt og rart, hvor der er tid og ro. Jeg sørger for at lave noget mad, hvori der indgår de ting han kan lide og som er nemt for ham at tage op i hånden og spise selv.
Jeg lader ham også sidde med en ske eller gaffel selv, så han kan bruge den efterhånden som han finder ud af hvordan det skal gøres.

Til frokost er jeg virkelig i tvivl om hvad jeg skal gøre, han nægter pure at spise rugbrød. Har prøvet både med det grove som vi andre spiser og det lysere "Bondebrød", har prøvet at skære det i små ...


Annonce

... bidder, i større stykker og i små klapsammener. Men lige meget hvad, spiser han det ikke. Det ryger direkte på gulvet!
Jeg lader som ingenting når det sker, siger bare "Nå, du er ikke sulten" og fjerner maden. Storebror har fået besked på også at lade som ingenting, selvom han synes det er lidt svært.

I vuggestuen er han begyndt at spise lidt til frokost, men de første 1½ mdr. nægtede han at spise og drikke derovre. Og der er stadig dage hvor han ikke spiser frokost derovre.

Jeg lader ham ikke sidde med fingrene i grød osv. det har jeg aldrig gjort, og kommer heller ikke til det. Min store søn på 15 år, fik heller ikke lov til den slags, og han har altid spist alt og var god til at spise selv.
Jeg kører i dag samme princip som tidligere. Der er det på bordet som er der, jeg ved der er noget han kan lide, så der bliver ikke lavet særlig mad til ham.
Det er kun til frokost jeg kan finde på at lave lidt grød til ham, men det kan han jo ikke blive ved med at leve af?

Han er en bestemt lille dreng, med et godt temperament. Han er heldigvis godt i stand, og man kan ikke se på ham at han ikke spiser ret meget. Han skal snart til sin 1 års undersøgelse, og jeg er spændt på hvad vægten siger der, men har ingen formodning om at han har tabt sig. (Undersøgelsen har været udskudt pga mere sygdom).

Håber du kan give mig lidt gode råd til hvordan jeg kommer videre nu. Eller bekræfte mig i at jeg gør det rigtige allerede.

På forhånd tak
En noget frustreret mor :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vedligeholdelse af barnevogn

Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.

For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...

Læs mere i Babylex

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce