Svar: Får min søn nok mælk?
Hej med dig
Mælkemængden beregnes også udfra hvor meget mælk der er i grøden. Det vil sige at hvis du laver grøden selv og kommer mælk i grøden, så tæller denne mængde mælk med, på samme måde som hvis du køber de industrielt fremstillede produkter, hvor mælkpulveret er iblandet og du så laver af 1 dl vand (+ pulver), så svarer dette i jeres tilfælde til at han her får 100 ml mælk.
Regner man med dette så får din søn altså ca 800ml mælk i døgnet, hvilket godt kan være nok. Han er dog en stor dreng, så jeg kan godt forstå at du gerne ville have at han tog lidt mere.
Samtidig må man dog sige at børn jo har en fantastisk evne til selv at ...
... regulere deres behov og du skriver jo at han tilbydes flaske efterfølgende, men afviser denne. Derfor må du gå ud fra at han får hvad han har behov for.
Hvis han tisser som han skal og i øvrigt trives, så må du derfor gå ud fra at det er som det skal være:o)
Du skriver ikke hvad tid han spiser. Jeg tænker at der godt kan gå mange timer fra sen aften til tidlig morgen. Mange børn har behov for mad om natten så længe de er under 6 mdr. gamle, men hvis han sover godt og trives, så må det være sådan. Det er altså en vurderingssag om 800 ml er nok. Og som du ser kan det være svært at give et præcist svar på dette.
Fortsat held og lykke med ham.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Parforhold
Når I bliver forældre vil sammeholdet og de varme følelser mellem jer sandsynligvis blive styrket. I vil se hinanden på en anden måde, og det kan være meget berigende at se sin partner i den nye rolle som mor eller far. For mange føles det som en ny kærlighed, netop at se sin elskede sammen med det lille barn, det lille menneske man har skabt sammen.
Men det nye familieliv, hvor man pludselig ikke mere er et par, men er forældre kan også være svært og kan være skuffende. Måske er...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.