Brev:
Pige på 2½ år

Hey Helen.
Først vil jeg takke mange gange for dit brev angående mine tvillinger, de er nogle helt andre børn nu glade og friske på at opleve verden, vi følger din plan næsten helt, sys måske de har brug for at sove lidt mere, men det er også det, så tak for hjælpen med dem:-)
Men vi har et andet lille dilemma, vores datter på 2½ år har ellers taget tvillingernes ankomst med storm og har bare været den sejeste, men nu er hun begyndt på at hun rigtig gerne vi bestemme, hvad de leger med, bestemme om de står eller sider og kan sagtens finde på at skubbe til dem, hun er vildt pivet herhjemme, ikk særlig meget i dagplejen, men ligeså snart hun går ind af døren er hun pivet og vildt meget moar dårlig, hun gider ikk nået andet og hun vil hele tiden havde sutten (nu er jeg kun tilhænger af at hun bruger den når hun ...
... skal sove nu hun er så gammel, og hvis hun slår sig og ked) så først spørger jeg er det ok hun har den nu hun er så ked??? hvorfor er hun det??? og hvad kan vi gøre for at få den glade emma tilbage?
Det ganske ulideligt at høre på hun skal gå og pive hele tiden:-( manden mener jo bare hun skal gå ned på værelset når hun er sådan, men det mener jeg jo ikk, der må jo være nået der nager hende siden hun er så trist??? Er ikk sikker på at det er det med de små, ved bare ikk hvad det ellers skulle være??? Det er jo en stort omvæltning med sådan 2 størrelser man skal dele med lige pludselig??? Hvad siger du?? Hvad tror du det er?? Og hvad gør vi for at hjælpe hende lidt på rette vej???
Hun er ellers en meget selvstændig pige, der gerne klare det hele selv, hvis hun kan slippe sf sted med det..
Med venlig hilsen
Mai
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika




