Annonce

Annonce

Brev:

Skift fra vuggestue til børnehave


2. januar 2013

Kategori:
Alder:
2 år, 10 mdr.

Skift fra vuggestue til børnehave

Hej Helen

Jeg er virkelig i tvivl om, hvad der er bedst for min søn i dette tilfælde.
Han skiftede vuggestue i oktober, da vi flyttede pga min mands arbejde. Det var lidt svært de første 2 uger, men efterfølgende er han blevet glad for at gå der. Der er dage hvor han ikke vil afleveres, men han er altid glad, når jeg henter ham.

Normalt skifter man stue, når man fylder 3 år. Vores søn bliver 3 i starten af det nye år. Men i vores tilfælde havde vi snakket med vuggestuen om, at vores søn kunne blive på samme stue en måned til 2 længere, da vi herefter skal flytte tilbage igen. Her skal han så i en ny børnehave omkring april.

Nu har lederen af institutionen dog luftet, at hun ønsker at flytte de 3 ældste (her i blandt min søn) til gruppen med de 3 til 4 årige i januar. Der er flere grunde hertil. Bla. personale og at gruppen med de 3 til 4 årige er under normeringen (2 voksne og ca 14 børn). Det giver alt sammen god mening i forhold til institutionen.

Huset er ikke åbent, så han har aldrig været i den del af huset, hvor de ældre børn er. Men legepladsen er på den måde, at den kan deles op og den kan være fælles. Så han har været sammen med "de store" i udeområdet mange gange. De voksne har han selvfølgelig også mødt.

Han kender to af de børn, der går i den kommende stue. Han kender dem ikke godt, men vi mødes med dem på legepladsen, her hvor vi bor. Og de leger godt sammen
En af de andre, som skal flyttes, er en dreng, som min søn leger godt med.

Min søn er en meget imødekommende og glad dreng. Han er både i ...


Annonce

... den gamle og nye vuggestue vellidt. Dette har vi dog nogle gang oplevet kan give problemer. Da han nogle gange er blevet bidt og slået, hvis han gerne ville lege alene frem for med et andet barn.

På den stue, som han går på nu, er der en dreng der slår rigtig meget. Personalet er opmærksomt på det og gør en stor indsats for at forklare, at det ikke er sådan man gør. De har haft det oppe som tema uge. Og har små fine læresætninger, som de forklarer børnene. Desværre har det ikke hjulpet betydeligt, og desværre er det ofte min søn og en af de andre det går ud over. (De har nævnt helt uofficielt over for os, at det måske kan ligge i drengens kultur-arv. Det er en meget international institution, men jeg har svært ved at bruge oplysningen til noget. Selvom jeg måske godt kan se, hvor de vil hen ad :(). Hvis vi flyttede vores søn, ville han jo undgå at blive slået dagligt.

(I hans gamle vuggestue var der en dreng, som også var utrolig glad for min søn. Hvilket resulterede i, at han 7 gange er kommet hjem med bid. Både på krop og ansigt. 3 af gangen var biddene gået gennem huden :()

Jeg er nogle gang bekymret for hans imødekommende og åbne sind tager skade, når man igen og igen oplever at blive bidt og slået. Derfor kunne det måske også være en fordel at blive flyttet?

Kan du komme med et råd? Jeg hælder lidt til at skifte stue, men det er vel en stressfaktor hver gang han oplever et skift? (vuggestuen vil lave en overgangsperiode på 14 dage, hvor børnene skal på besøg i den nye stue. Men kan vi også gøre noget selv?)

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Snore i børnetøj

Der kan være snore i dit barns tøj - snore kan sidde i hætter og kraver, i handsker osv. og det kan være farligt. Lange snore bør undgås, de kan hænge fast i rutschebanen og klatrestativet på legepladsen, - og i værste fald kan børn blive kvalt ved det.

Se derfor dit barns tøj igennem og er der snore, så kan det være en god idé at afkorte snoren mest muligt. Det vil også være en god idé ikke at binde knuder eller sætte andet på snoren, som kan sætte sig fast i legeredskaber,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce