Annonce

Annonce

Brev:

Min dreng er blevet kræsen


2. januar 2013

Alder:
12 mdr.

Min dreng er blevet kræsen

Hej Helen.

Jeg skriver fordi min drengs mad er blevet rigtig ensformig og der er så mange madvarer og retter han bare IKKE vil spise mere, men som han ellers altid har spist med stor fornøjelse.

Lad mig give dig nogle eksempler på hvilken mad han ikke gider at spise mere: Frikadeller, medister, (det meste kød, faktisk), kogte grøntsager som broccoli, gulerod, blomkål, forskellig typer pålæg, agurk, avocado, clementin, appelsin, blomme, melon, ja det meste frugt faktisk.

Jeg vil prøve at skrive hvad hans dag typisk byder på når vi snakker om mad (når han ikke er i vuggestue)

Morgen: Havregrød med lidt sukker. Spiser en okay portion.

Mellemmåltid: Tilbyder ham en bolle med ost/smør men vil aldrig rigtig have noget. Får måske lidt banan som altid glider ned.

Frokost: Han vil KUN have makrel - alt andet pålæg nægter han at spise på rugbrød ! Han har altid spist alt, pølse, forskellige salater, fiskedelle osv, men han vil KUN have makrel. Tilbyder ham altid lidt agurk, avocado, peberfrugt, men han vil ikke have det.

Mellemmåltid: prøver igen med lidt ristet brød/knækbrød med smør/ost, lidt yoghurt med drys, der ryger max et par bidder ned. Derefter tilbyder jeg måske mango og banan som han altid gerne vil have.

Aftensmad: Han vil KUN have kartofler og sovs - ingen kød og ingen ...


Annonce

... grøntsager. Har prøvet at lave rodfrugter med marinade i ovnen, før i tiden elskede han det, nu ligner han en der væmmes. Som du kan se, spiser han ikke 5-6 måltider om dagen som han burde.

Hvad Søren gør man ved sådan en kræsenpind ? Han har altid spist alt, elsker mad, men nu vil han kun have det samme og det samme og det samme .. Ingen variation overhoved ! Han er stadig nysgerrig og putter maden i munden, men det ryger lige så hurtigt ud igen :(

I vuggestuen spiser han stortset alt hvad der bliver serveret.

Han har fået et par kindtænder som selvfølgelig har generet lidt, men det kan da ikke lave om på hans madvaner for altid ? Ellers er han sund og rask, med krudt i måsen og snart på vej til at gå :)

Egentlig er jeg ikke så bekymret, han er en stor dreng, han spiser jo stadig, men bare slet ikke så varieret som jeg ville ønske.

Er det endnu bare en fase man skal igennem? Hvilket jeg håber det er. Vi er ellers rigtig gode til at gøre måltidet til en hyggelig og rolig stund hvor vi alle sidder og spiser det samme og jeg prøver på ikke at tage mig af at han faktisk næsten ikke spiser det der bliver serveret, selvom man inderst inde tænker en del over det.

Udover det, har vi intet at "klage" over, Victor er bare en dejlig dreng, der nok er lidt stædig og egenrådig ;)

Med venlig hilsen
Freya :)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Muslingeskaller - brystvorte

Du kan købe muslingeskaller, også kaldet ammeskaller. Disse blev introduceret i Danmark omkring år 2000 og var meget populære. Senere blev de frarådet, fordi mange fik problemer med svampeinfektion i brystet netop i forbindelse med brug af ammeskallerne.

Da skallerne bæres direkte på brystet og inde i BH´en, skulle de have en helende virkning på ømme og revnede brystvorter - men skulle altså samtidig også kunne medføre svampeinfektion. Virkningen af ammeskaller/muslingeskaller...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.

I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!

Mor til pige født 4 uger for tidligt


Annonce