Annonce

Annonce

Brev:

Søvn om dagen og sove længere om natten


2. januar 2013

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Søvn om dagen og sove længere om natten

Kære Helen.

Så er jeg tilbage og vil gerne høre dine synspunkter om følgende:

Vores søn startede i december i dagpleje - fantastisk sted, men han har lidt svært ved at skulle dele opmærksomheden med de andre børn. Det er nu ikke fokus i dette brev, men måske vil du sige det har indflydelse på nogle af mine spørgsmål.

1. Hvordan skal vi tackle det når han vågner kl 04.30 om morgenen?

Han er i stigende grad begyndt at vågne så tidligt, hvilket ikke passer moren og faren i huset. Vi har accepteret kl 5-5.30 da det mere har været reglen end undtagelsen.
Positivt kan man sige han har en nogenlunde stabil rytme døgnet rundt - (Vågen omk kl 5, lur på 1 time mellem 7-8, sove igen omk kl 12 på en time, og en lille lur på 20-30 min inden aftensmaden), og i seng 19-19.30.

Men hvorfor pludselig ændre sin soverytme om natten til at vågne SÅ tidligt? I morges (4.30) stod jeg derinde først 1/2 time da han faktisk sov, men hver gang ...


Annonce

... jeg bevægede mig opdagede han det. Dernæst et stædigt forsøg med vælling der gav mig endnu 30 min med bøjet ryg ind over sengen :) han vandt og kl 5.30 stod vi endelig op.

2. Hvordan skal vi tackle dagslurene?

Han holder ikk så længe om morgenen og kan oftes puttes en times tid inden dagplejen mellem 7-8. Her på det sidste kan han nu godt holde lidt længere hvis vi gør os lidt umage for at holde ham hen.
Han har brug for en lur igen omkring kl 12 og sover her en time. herefter opstår min tvivl, for når han vågner mellem 13-14 har han svært ved at sove igen inden aften. Tilgengæld bliver han vildt træt omk kl 18. Jeg er bange for at lægge ham rigtigt der af frygt for at han vågner endnu tidligere! For det meste giver jeg ham en lille lur på 20-30 min ved 16.30 tiden- når jeg kan, men ofte bliver den 17. Jeg har det "skidt" over at lægge ham så sent, men også over at lade være.

Hvad tænker du?

Kærlig hilsen og godt nytår!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce