Annonce

Annonce

Brev:

Min datter er født for tidligt


6. december 2012

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Min datter er født for tidligt

Kære Helen.

Jeg har en datter fra juli måned, som blev født 4 uger for tidligt. Mit vand gik pludselig om morgenen, hvorefter jeg blev sat i gang. Efter fire forfærdelige dage på en hård fødebriks og med vestimelerende drop og piller, havde jeg slet ikke åbnede mig. Det endte derfor med akut kejsersnit.
Jeg var i forvejen meget bange for fødslen, og jeg synes ærlig talt, at det var nogle helt skrækkelige døgn, hvor jeg ikke føler jeg blev hørt på. Jeg havde fået lavet en fødselsaftale, som slet ikke blev overholdt, og jeg kan mærke, jeg stadig er meget skuffet og også sur over mit forløb. Det var simpelthen så hårdt.

Nå, men min datter kom jo så til verden ved kejsersnit efter de fire døgn. Jeg havde forfærdeligt ondt bagefter, og der gik faktisk fire uger, før jeg kunne holde til bare at handle ind. Jeg lå konstant i sengen og var ked af det, fordi jeg havde så ondt og jeg blev så hurtigt træt. Er det normalt efter et kejsersnit, eller skyldtes det mon, at jeg først havde ligget i de fire døgn?
Der gik faktisk 7 dage, før jeg selv kunne gå mere end ti skridt, og jeg turde knap nok drikke, da jeg ikke ...


Annonce

... kunne overskue turen ud til toilettet.

Min datter er jo så født knap en måned for tidligt, og jeg er meget fokuseret på hendes udvikling. Jeg er så bange for, at hun skal være bagud eller fejle noget, fordi hun jo ikke fik lov til at ligge den måned ekstra. Hun begyndte først at smile, da hun var tre måneder, og der er mange ting, som hun er bagud med. Jeg ved godt, at man skal korrigere alderen, men alligevel synes jeg, hun er en del bagud. Jeg er så bange for, at hun har taget skade af at være kommet så tidligt til verden. Ved du, hvordan sådan noget er rent statistisk? Og hvad man skal holde øje med? Er det først i skolealderen, at sådan noget viser sig? Jeg spekulerer som en gal, og jeg er faktisk så ked af det, fordi jeg føler, at det tager en del af glæden fra mig.

Pga. besparelser har jeg som førstegangsmor kun haft sundhedsplejerske en enkelt gang, da hun var 8 dage gammel. Jeg har forsøgt at ringe til hende ang. mine bekymringer, men hver gang siger hun, at det ved hun ikke noget om, men hvis hendes kolleger har et svar, så vil hun ringe tilbage. Det gør hun bare aldrig.

Hilsen den urolige mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce