Annonce

Annonce

Svar: Gider IKKE skemad


7. november 2012

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mie

Tak for dit brev :)

Nu hvor din dreng er 7 måneder gammel må han få stort set alt, og det vil være en rigtig god idé at du begynder at gie ham mad, der tager mere og mere udgangspunkt i jeres mad. Han skal nu have mad med meget mere smag og meget mere bid.

Det vil være en rigtig god idé at du varierer hans indtag, så han får forskellige grødtyper og grøntsagsmos dagen igennem. Der skal kød og fisk i grøntsagsmosen, du må gerne give ham lidt sovs, milde krydderier, begynde med f.eks. ris-retter, som boller i karry, rødspætte med ris osv. I min bog "Helens bog om børn og mad" finder du masser af opskrifter og også dagsplaner.

Det vil være rigtig godt at starte hvert måltid med mad i hånden. Sæt ham i den høje stol og giv ham mad, som han selv kan sidde og gumle på, opbløde med spyt og sutte på. Det styrker ham mundmotorisk og pirker til hans interesse for at spise og samtidig stimulerer det hans sultfornemmelse og hans bevidsthed om at det netop er ved at være spisetid. På den måde bliver han mere parat til skemad, når du så efterfølgende giver ham dette.

Og så skal hans indtag af mælk skrues ned - for lige nu får han rigtig mange flaske, i løbet af dagen, - sandsynligvis fordi du tænker at "noget skal han jo have". Men hos jer lyder det som om at mælken fylder så meget, at han naturligt ikke føler sig sulten og derfor ikke spiser nok. Hans behov for mælk skal naturligvis dækkes og det vil være passende at du giver ham 4 flasker i døgnet. Disse fire flasker bør ligge tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Han skal således ikke længere have flaske formiddag og eftermiddag og det er netop vigtigt at du tilbyder mellemmåltider her i stedet og vand af kop.

Det er vigtigt at du finder balancen mellem at sikre plads til både skemad og mælk/væske og det er derfor helt fint at han nogle dage kun spiser 10 skefulde, måske 1/2 dl skemad. Det tæller også med. Det er bedre at han spiser lidt og tit end spiser få og store måltider.

En plan for dagen, lavet ud fra dine angivne tider, ser således ...


Annonce

... ud:

Tidlig morgen 5.30: Flaske, der leges, skiftes og hygges.

Morgen 7.30-8: Start med lidt frugtbåde i hånden at gumle på og tilbyd så derefter lidt grød, vand af kop.

Puttes til første lur uden at få flaske først.

Formiddag 9.30: Tilbydes frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Frokost 11: Tilbydes ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv, og du følger efter med lidt grøntsagsmos med kød eller fisk - det kan være hjemmelavet eller mos fra glas eller frost. Vand af kop

Flaske og puttees til middagslur kl ca 12


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag 15.30: Tilbydes igen lidt frugt i hånden, og herefter flerkornsgrød med frugtmos som topping. Vand af kop.

Powernapper evt - da han sover tidligt dagen igennem, så kan det være nødvendigt med en ekstra lur. Har han brug for flaske om eftermiddagen, så giv ham kun ca. 100 ml.

Aften 17.30-18: Aftensmad - udgangspunktet er jeres mad. Starter igen med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på og du følger så efter med lidt moset mad. Det kan være kartofler moset med sovs, det kan være lidt ris med sovs, - maden skal generelt være sovset. Du kan prøve at give ham indmaden af en frikadelle i munden, som han selv kan gumle på, du kan prøve med lidt laks fra ovnen, - tag udgangspunkt i den mad I selv spiser. Vand af kop.

Flaske og puttes til natten 19.30 som nu

Sen aften 23-24: Tilbydes drømmeflaske, som gives mere eller mindre i søvne

Du må som sagt gerne give ham stort set alt mad. Vær dog opmærksom på at gluten indtaget øges stille og roligt stadigvæk. Mængden af komælk holdes stadig nede og han bør ikke få f.eks. ymer, ylette, kvark og skyr, da fedtindholdet er for lavt og proteinindholdet for højt i disse produkter. Honning må han ikke få.

Er der fødevarer du er usikker på kan du slå dem op i min bog om børn og mad. Bagerst i bogen er et register, så når du står og laver mad til hele familien og bliver i tvivl om en bestemt fødevare, så kan du slå den op der.

Håber ovenstående hjælper videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tilstoppet tårekanal

Mange nyfødte børn har en tilstoppet tårekanal. Barnet ser ud som om, at det har søvnklatter i øjenkrogen hele tiden, eller at øjnene konstant virker fugtige.

Tårekanalen er en tynd kanal, som løber fra den inderste øjenkrog til næsen. Det er bl.a. den, der får os til at snøfte, når vi græder.

Tårer er 'øjnenes sprinkleranlæg'. Tårerne løber i en konstant strøm fra øverste, yderste øjenkrog ned og renser øjnene. Øjenvipperne er en slags 'vinduesviskere', og...

Læs mere i Babylex

Sprog

Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.

At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce