Brev:
Den der godnatflaske

Kære Helen.
Så nærmer vores datters 1-års fødselsdag sig med hastige skridt - tiden flyver afsted!
En typisk dag ser sådan ud:
Bliver vækket mellem 6.30 og 7.15. Får morgenmad.
Får frokost ved 11-tiden og bliver puttet til middagslur kl. 12.
Vågner igen ved 15-tiden og får frugt og boller.
Får lidt grød omkring 16.30
Får aftensmad kl. 17.30-18.
Får en flaske kl. 19.
Så hygger vi en times tid, hvor vi alle tre sidder i sofaen sammen.
Og så bliver hun puttet for natten kl. 20.
Hun har selv fravalgt sin formiddags- og eftermiddagslur, da hun startede i dagpleje i september.
Indtil fornylig fik hun 2 flasker i døgnet. En flaske før sengetid (på 200 ml) og en drømmeflaske ...
... omkring kl. 23 (på 230 ml). I fredags valgte vi at stoppe med at give hende drømmeflasken. Der har slet ikke været nogen problemer, hun sover stadig fint og virker ikke til at savne den.
Men hvornår skal vi stoppe med at give hende godnatflasken? Hvad skal vi evt. give hende i stedet (hun får jo tidligt aftensmad)? Og hvad med kalk og væske?
Udviklingsmæssigt er hun i rivende fart - hun kravler, hopper, danser og elsker at gå rundt (hvor hun holder fast i noget). Vi har lidt indtryk af, at hun sagtens ville kunne gå uden støtte, men hun tør ikke helt give slip endnu. Og vi presser hende ikke, hun kommer fint omkring :)
På forhånd tak for svar :)
Med venlig hilsen
mor, far og Isabel.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet




