Annonce

Annonce

Brev:

Tristhed hos mor


6. november 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Tristhed hos mor

Kære Helen,

Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for mit humør og mit overskud, og er i tvivl om det skyldes de mange ting der er sket/sker i mit liv, eller om det kan være en efterfødselsreaktion/depression der er på vej.
Jeg er klar over at det ikke er noget du kan give et svar på, så derfor vil jeg ikke forvente nogle svar, men meget gerne høre dine tanker ud fra følgende beskrivelse.

Jeg er mor til en pige på lige knap 3 år og en lille dreng på 6 mdr.
Graviditet og fødsel er gået godt og storesøster har taget fint imod lillebror.

Indenfor de seneste 2 måneder er vi flyttet 2 gange. Først boede vi en måned hos svigerforældre og nu i vores nye lejlighed for 2 uger siden.
Derudover er vores datter startet i en børnehave for 2 mdr siden, som hun ikke virker glad for, så jeg henter og afleverer så vidt muligt så hendes dage blot hedder 9.30-14.00.

Vores søn sover meget dårligt om natten og er også svær at få til at sove om dagen hvor han ofte kun powernapper.

Jeg oplever at min lunte er blevet meget kort. Jeg snerrer af min datter, som gør alt hvad hun kan for at samarbejde, og jeg snakker grimt til min søn, når han ikke vil sove om dagen. Derudover synes jeg ikke jeg orker at lege med ham når han er vågen, og da han ikke er utilfreds med at ligge på gulvet og lege gør ...


Annonce

... han det meget, og det giver mig rigtig dårlig samvittighed. Han kryber selv rundt og er glad nok, men jeg føler jeg svigter ham, da min datter får al opmærksomheden, når hun er hjemme, da jeg er ked af at hun ikke trives alle de timer hun er i børnehave. Det er lidt en ond spiral, hvor jeg konstant har dårlig samvittighed.

Derudover oplever jeg at jeg ikke er rigtig glad og har en konstant lidt stressende fornemmelse i maven. Jeg har svært ved at mærke hvad der gør mig glad, og min kæreste siger ellers tit, at jeg skal huske at gøre noget for mig selv, men jeg ved ikke hvad.
Det bliver ikke nemmere af at min søn ikke vil tage flaske, så min mand kan ikke putte ham, som han ellers kunne da vores datter var samme alder, hvis jeg ind i mellem skulle noget.

Jeg får ikke sovet om dagen og sover dårligt om natten med en søn der vågner ca. hver 3. time.

Jeg græder let og meget og orker ikke rigtig at skulle mødes med nogle. Min kæreste forsøger at komme med gode råd og vil gerne hjælpe, men jeg opfører mig ikke pænt over for ham, snerrer og vil ikke tage imod hverken råd eller nus. Jeg orker ham/det ikke.

Jeg ved ikke helt hvad jeg mere skal skrive eller om jeg har fået nok med til at give et billede af situationen, men vil meget gerne høre dine tanker alligevel.

Mange hilsner
Mig

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkølelse

Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.

Her er et par gode råd:

- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen

- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce