Svar: Hovedpude
Hej med dig
Hovedpude anbefales normalt først, når barnet er så gammelt, at det selv kan bede om en pude ... De fleste børn vil kke have behov for en rigtig pude før omkring 2 års alderen, hvor deres hoved er så stort, at det også har behov for støtte om natten. Når vi bruger en hovedpude, så er det altså for at give vores hoved ekstra støtte, når vi sover.
Hvis man bruger pude til de mindste børn, så er der en risiko for at barnet kan blive kvalt af puden og barnet skal også kunne komme af med varmen fra sit hoved. Derudover anbefales det at barnet lejres på et fladt underlag og at man drejer barnets hoved, så barnet ikke får problemer med ...
... lejringsbetinget skævhed af kraniet. Hovedpude anbefales normalt derfor aldrig til børn under 1 år.
Jeres datter er 14 måneder nu og et tegn på at barnet har brug for en pude, kan dog være det du oplever, at hun begynder at lægge sit hoved på en bamse, en dyne eller anden forhøjning og på den måde viser at hun synes det er dejligt med lidt støtte til hovedet ..
Hvis I skønner at hun, trods det at hun ikke er så gammel, har brug for en pude og dermed lidt støtte til hovedet, så er det vigtigt at I vælger at give hende en meget flad og blød babypude.
Den skal være lille, beregnet til baby/børn og ikke være for tyk ...
Håber du kan bruge dette videre :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer






