Annonce

Annonce

Brev:

Skilsmissebarn


11. oktober 2012

Kategori:
Alder:
4 år

Skilsmissebarn

Kære Helen,

Jeg har en glad og tilfreds dreng på 4 år (5 år til april). Han er skilsmissebarn og det har han været siden han var to år. Jeg har ham 8 dage og faren har ham i 6 dage, så det er næsten lige fordelt.

Du får lige lidt info inden mit spørgsmål; Faren og jeg er rigtig gode venner og vi går både til børnegymnastik samme med ham, holder hans fødselsdage sammen, besøger hinanden og går på legeplads sammen. Og når jeg ikke har ham, så er der altid én dag i ugen hvor jeg henter ham sammen med faren. Vi har begge fået kærester som han også føler sig rigtig tryg ved og vi har derudover også store familier på hver vores side som vores dreng også ser ofte og er glade for.

Han spiser også godt, sover uafbrudt i 11 timer hver nat og har allerede fået bedste venner i børnehaven som han besøger i ny og næ.

Så det hele lyder jo som en rigtig god alternativ familie, MEN.. Og nu kommer min bekymring;

Jeg skriver i starten at han er en glad og tilfreds dreng og det synes jeg virkelig også at han er. Han ...


Annonce

... er en utrolig taknemmelig og tillidsfuld dreng som bliver glad for det mindste, men han er også enormt følsom og han kan godt blive ked af det, når vi har skiftedag. Her prøver vi så på at bløde det op ved at vi begge henter ham sammen i børnehaven, så det ikke bliver sådan at far afleverer og mor henter, og omvendt. Dette virker også som om at det hjælper.

Min bekymring er hans følsomhed og når han udtrykker denne følsomhed, så prøver jeg at finde ud af hvor den kommer fra. Hvis det er savnet til far, så taler jeg med ham om dette og så plejer han efterfølgende at have det fint igen. Han er god til at udtrykke sig, når han er ked af det, hvilket er godt, men hvordan skal jeg takle det hensigtsmæssigt? og skal jeg tale med ham direkte om hvorfor mig og hans far ikke er sammen? og er vi på rigtige vej ifht hvordan vi takler skiftedagene eller kunne det gøres anderledes?

Jeg vil helst ikke pakke ham ind i alt for meget vat, men jeg vil bare gerne have, at tingene er overskuelige for ham.

Mange hilsner
Nanna

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.

Nedsmeltninger og temperament

Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...

Læs hele brevet og Helens svar


18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


4. januar 2025 | Opdragelse | 4 år, 2 mdr.

Curling vs. Selvstændighed?

Kære Helen Vi ved ikke hvordan vi bedst hjælper vores ældste datter på 4 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Angst hos børn

Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.

Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce