Svar: Sprog, lære at gå, sparker dynen af mv.
Kære Mette
Tak for dit brev :)
Børn er forskellige og det er de også, når de kommer til sprog og sproglig udvikling. Nogle børn taler hurtigt, har et stort ordforråd og taler i lange sætninger, andre børn har brug for mere tid til at lære at tale - de normale rammer er meget vide. Det der dog vigtigt at din dreng har lyst til at tale og at han kommunikerer. Det er her f.eks. vigtigt at han virker til at forstå, hvad I siger og at han også selv forsøger at sige ord, og også bruger sin mimik og sine fagter til at gøre sig forståelig. Det er også altid en god idé at få tjekket hans ører :)
Når børn er 1 år gamle, så vil de ofte begynde at pege på genstande, som de gerne vil have fat i eller som de gerne vi have du ser på. Han vil f.eks. pege og sige "de?" eller "a de?" i betydningen 'se mor, hvad er det' og når du så svarer 'det er en bold', så vil han forsøge at efterligne ordet bold og sige f.eks. "bå" eller lignende.
Nu hvor din dreng er 14 måneder, så vil det være naturligt hvis han begynder at kunne følge en sproglig opfordring - det kan f.eks. være at klappe i sine hænder, når du viser ham hvordan og siger "klappe". Det kan også være at kaste med en bold, hvis I sidder på gulvet og kaster den mellem hinanden.
Han vil pege på en bil og sige "se" i betydningen "se bilen". Mange børn har svært ved "s"-lyden og siger "de" i stedet for se.
Fra 16 måneders alderen begynder børn at sige "hej, eller hej hej" og her begynder børn også ofte at benævne mor og far og også bruge sit eget navn. Far udtales ofte bar og mor som maaa eller mo. Barnet begynder også at forstå et nej. De fleste børn vil i 16 måneders alderen gennemsnitligt kunne forstå ca 70 ord - udtaler dem ikke selv, men forstår hvad du siger. At det er gennemsnitligt betyder jo at nogen kan mindre og andre mere.
Omkring 18 måneder tager sproget meget mere fart og barnet begynder at tale lidt mere selv. Fra 20 måneders alderen begynder flere navneord at dukke op og barnet begynder at kunne sige lys, bil, bold og lignende små ord.
Der sker altså lige nu og de næste måneder frem rigtig meget sprogligt med jeres dreng.
Med hensyn til at lære at gå, så følger dette normalt et helt bestemt mønster, hvor barnet skal igennem forskellige faser:
I første fase trækker barnet sig op ved tremmerne i sengen, eller møblerne i rummet, herefter bevæger barnet sig fra side til side, ved hele tiden at holde fast med hænderne og flytte sine fødder.
I anden fase bruger barnet kun sine hænder til at holde balancen med og har derved langt mere styrke i sine ben og fødder. Barnet flytter ofte hånd over hånd og kan, når det er sikkert nok, begynde at flytte en fod og en hånd af gangen.
I tredie fase øver barnet sig i at bevæge sig fra f.eks. et møbel til et andet. Endnu kun møbler, hvor barnet med sikkerhed kan nå det ene før det andet slippes.
I fjerde fase forsøger barnet at gå imellem møblerne uden støtte. Det vil sige slipper et møbel og bevæger sig hen til et møbel, som er lidt uden for rækkevidde, tager et enkelt skridt og får fat i næste møbel. På dette tidspunkt kan barnet også stå op frit på gulvet uden støtte.
I femte fase vakler barnet forsigtigt og selvstændigt to eller tre skridt imellem møbler eller personer. ...
... Der er dog fortsat behov for støtte til at gå længere end dette.
I sjette fase begynder barnet at gå helt selvstændigt.
Du kan hos jer prøve at sætte møbler lidt tæt og give din dreng mulighed for at finde støtte når han bevæger sig rundt, så han stille og roligt bliver mere og mere sikker. Ofte handler det om at få lidt ekstra mod til at turde slippe, så du skal ikke presse ham, men gøre ham tryg ved at turde :)
Og ja - det kan sagtens være at han lige nu fokuserer mere på at lære at gå end på det sproglige :)
Med hensyn til mad, så er det vigtigt at I prøver at lave familiemad som I alle kan spise. Det vil sige almindelige børnevenlige retter. Det er vigtigt at han oplever at I spise det samme og at han ikke får specielretter.
Det er godt at han er glad for kødsovs/bolognaise. Du kan lave det med forskellige typer af hakket kød, det kan være hakket svinekød, kalvekød, oksekød, kalkun osv. og så i øvrigt lave det som du plejer - med samme tomatsove, krydderier osv. Det giver lidt ekstra variation og en lille smagsforskel, så han vænner sig til det. Spaghettien skal være den samme som du plejer at give, det gør ham tryg.
Frikadeller, farsbrød, kødboller osv. er ofte et hit for børn. Du kan lave mange forskellige retter med hakket kød. Også fiskefrikadeller kunne være en idé at prøve eller du kan lave laks i ovnen, eller fiskefilet. Mange børn kan rigtig godt lide kogt hamburgerryg eller skinke - det er også et forsøg værd :)
Kartofler kan, som du skriver, serveres på et utal af måder. Ofte kan børn rigtig godt lide sovs så kartofler med sovs kan være et hit. Det kan være almindelige kogte kartofler der serveres med sovs, men det kan også være kartoffebåde bagt i ovnen som han selv kan sidde og dyppe i sovs eller det kan være kartoffelmos med millionbøf. Prøv også at servere kartofler kolde til frokost, for at se om han bedre kan lide dem sådan. Viser det sig at han slet ikke kan lide kartoffel, så giv ham en pause fra kartoflerne og prøv så at servere dem igen om et par uger.
Vær opmærksom på at du kan blande forskellige grøntsager i din bolognaise, så han på den måde også får ekstra variation. Du kan også bage boller med grøntsager - det kan være spinat, gulerod, eller f.eks. kartoffel der kommes i. De fleste børn kan godt lide hjemmebagte boller :)
Med hensyn til dynen der sparkes af om natten, så er det en rigtig god idé at give ham nattøj i uld. Det vil hjælpe ham med at holde sig varm, når han sover uden dyne. Som du måske har set, så har jeg en uldserie i Føtex, hvor du kan købe både undertøj og nattøj i en rigtig god kvalitet og til en god pris.
Det er en skrøne at man skal blive ved med at bruge uld, hvis man først er startet. Det er ganske simpelthen ikke rigtigt! Du kan sagtens skifte mellem uld og bomuld. Du kan også sagtens blande de to ting, så du f.eks. giver ham en uldbody på inderst og så en natdragt i bomuld ud over. Det er der ingen problemer i.
En mulighed kunne også være en sovepose. Der findes forskellige modeller på markedet, nogle med ærmer, nogen uden, nogen i dun, andre i uld osv. og de fås i mange forskellige kvaliteter og priser og til børn i forskellige aldre. Se f.eks. sleepybag.dk eller babysam.dk.
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Cykelhjelm
Alle børn bør bruge cykelhjem, når de cykler. Det gælder både når de cykler selv og når de sidder i cykelstol, i en ladcykel eller i en cykelanhænger.
Vælg en godkendt hjelm. Det vil sige en hjelm med et CE-mærke og godkendelsesnummeret EN 1078.
Derudover så skal hjelmen sidde rigtigt og det gør den når den dækker panden og sidder så stramt, at den ikke kan skubbes tilbage i nakken. I de fleste hjelme sidder skumgummipuder, som hjælper til at justere størrelsen, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder









