Annonce

Annonce

Brev:

Gider ikke mælk efter skemad


9. oktober 2012

Alder:
6 mdr.

Gider ikke mælk efter skemad

Hej Helen,

Vores dreng på knap 6 måneder er efterhånden blevet rimelig glad for skemad. Men desværre har det medført at han har nedtrappet mælkeindtaget betydeligt :-(

Vi er egentlig oppe på 3 måltider om dagen. Men har prøvet at afskaffe det ene igen, for at se om det ændrede noget!!

Vores dag med 3 måltider:
Kl 6 vågner og putter en lille time
Kl 7 spiser 0,5 dl hirsegrød. Drikker vand af kop
Kl. 8 forsøger at gi flaske - han nægter at tage den.
Her sover han så 1-2 timer
Kl. 10.30 -13 der leges, skiftes og han får 1 dl ris/majsgrød m frugtmos og vand af kop
Kl. 13 forsøger igen med flaske - han nægter at tage den
Her sover han så igen 1-2 timer
Om eftermiddag får han en rugbrødsbjælke, samt lidt frugtmos og lidt mme af kop. Flaske nægter han. Han sover måske 30-40 min i ...


Annonce

... løber af eftermiddagen, alt afhængig af længden på de andre lure.
Kl 18 får han grøntsagsmos, han er ikke så vild med det. Men spiser ca 0,5 dl.
Kl. 20 får han natflaske 150-180 ml. Den gider han godt??
Kl. 24 spiser han 150 ml
Kl. 3 spiser han 150 ml

Han spiser altså kun ca 450 ml + det der er i grøden. Og det er jo slet ikke nok. Han vejer 8,2 kg og virker til at trives. Han har to bisser og tager fint på.

Jeg har som skrevet så forsøgt at give flaske om morgenen i stedet for grød. S spiser han morgenflaske der ved 7-8 tiden. 150 ml og flaske igen ved 10-11 tiden, også 150 ml. Så kommer vi op på omkring 750 ml i døgnet. Hvilket jo nok er mere passende. Men tænker jo også at han har en alder hvor 3 skemåltider vel er passende??

Hvad skal jeg gøre??

Med venlig hilsen
MIE

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Søskende

Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:

- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce