Brev:
Renlighed og stædighed

Hej Helen.
Vores dreng er 3,5 år ca. og har gået i børnehave et halvt års tid.
I sommer prøvede vi at tage bleen af ham.
Han havde ikke lyst til det...
Men både herhjemme og i børnehaven blev han opfordret og rost, og han gik også med til det nogle gange.
Til sidst tog vi bleen helt af ham (både forældre og børnehave var enige), og vi tænkte, at han nok ville foretrække toilettet fremfor at tisse i bukserne.
Men sådan gik det ikke...
Der var 2 dage, hvor han ikke tissede i flere timer. Den ene dag tissede han ikke fra kl. 15 om eftermiddagen og til næste morgen kl. 9!
Jeg havde ikke selv lyst til at "jagte" ham længere omkring dette med at smide bleen, og da jeg tog det op i børnehaven, havde de besluttet helt at holde inde med "Projekt Smid Bleen". (Det kunne jo skade ham i sidste ende, når han nu var så god til at holde sig).
Han fik derfor straks bleen på igen - permanent, og vi foreslog ikke at han skulle gå på toilettet. Pædagogerne mente, det ville lette hans lille sind, hvis vi ikke fokuserede så meget på det. Jeg var enig!
---
Hov - det skal lige nævnes, at han er bange for at sidde på det store toilet, vi har hjemme, men det er gået bedre i børnehaven, hvor der er toiletter i børnehøjde (og uden mor:-)). Hjemme har vi diverse redskaber: Ring til toilettet, så det passer til måsen, men også en potte, der er nede ved jorden. Men ingen af dem er et hit. Han har prøvet, men bryder sig ikke om det.
Han har endda skreget vildt bare ved tanken om at sidde på ...
... toilet!
----
Alligevel sidder jeg nu her og skriver til dig.
Hvordan får jeg sat skub i processen igen, eller skal jeg overhovedet forsøge?
Han har haft "fred" i ca. 2 mdr. tid, og jeg kan godt mærke, at han skal have længere tid endnu.
Men jeg kan også mærke, at bleerne, vi køber, bliver mindre:-)
Han er en stor dreng.
"Han går selvfølgelig ikke med ble, når han skal i skole..." er det folk siger til mig. Og det er en god huskeregel: At man skal slappe af, og lade det komme med tiden.
Men han bruger også stadig sutten, som han heller ikke vil slippe. Den er dog mere ude af munden end inde, fordi han hurtigt glemmer den, og derfor gør vi ikke så meget stads ud af det. Men hvis jeg påpeger, at han ikke skal have sutten, for nu er han stået op, så skal vi lige diskutere det først.
Jeg synes lidt, at hans reaktion omkring det ikke at bruge sut i løbet af dagen, ligner hans reaktion omkring det at smide bleen. Reaktionen på at smide bleen er dog noget mere dramatisk!
Han er ret stædig af natur, og jeg ved ærlig talt ikke, hvornår det bedst kan betale sig at fortælle ham, at nu ændrer vi noget i hans hverdag og "sådan bliver det", eller i hvilke situationer, det er bedst at ændre det i samarbejde med ham.
Jeg var jo med til bare at hive bleen af ham, og det var ikke nogen succes.
I virkeligheden handler mit brev nok om, hvordan jeg hjælper min dreng videre, når han står over for noget nyt og stort, så det bliver en dejlig oplevelse for ham - måske en lille triumf...
Med venlig hilsen
Annelie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...
5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Savl
Alle babyer savler, men nogen savler meget og andre lidt.
Spædbørn og småbørn savler ofte meget, de danner mere mundvand end vi voksne gør og putter ofte også fingrene i munden. Der sker også nogle enzymændringer i barnets spyt, som gør at barnet kan savle mere i perioder. Og i perioder, hvor barnet f.eks. får tænder, vil det ofte også savle mere.
I de periode hvor barnet savler meget kan det være en god idé at bruge en savlesmæk. Til små børn er en blød af frotté...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S






