Annonce

Annonce

Brev:

Ligge på maven og holde hovedet


20. august 2004

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Ligge på maven og holde hovedet

Min søn på 12 uger har indtil nu ikke ligget ret meget på maven, da jeg har fået at vide af min sundhedsplejerske, at hun ikke synes, at det er nødvendigt at lægge ham på maven, før han er blevet bedre til at holde hovedet og synes at det er sjovt.

Hun har ikke lagt skjul på, at hun er den eneste sundhedsplejerske i vores kommune, der har den opfattelse, men min dreng har altså derfor ikke trænet ret meget i at ligge på maven.

Den sidste uges tid er jeg imidlertid begyndt at få "kolde fødder", da jeg ikke synes, at ...


Annonce

... han er ret god til at holde hovedet endnu og jo kan læse alle steder, at børn skal ligge på maven for at lære at holde hovedet. Vil vist egentlig bare vide, om han kan nå at "komme efter det", hvis jeg begynder at lægge ham på maven nu, og hvor tit skal han ligge på maven?

Er begyndt at gøre det nogle gange dagligt, men han gider kun et minuts tid eller to. I starten prøver han at løfte hovedet, men så bliver han træt og lægger i stedet hovedet ned og slikker på underlaget : )

På forhånd tak for svaret!

Mor til Mads

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce