Brev:
Vil ha'!

Hej Helen,
Min søns sprog udvikler sig rigtigt meget, og det er dejligt at kunne tale mere med ham og høre ham fortælle :)
Der er dog én ting, der går mig vældigt meget på. Når der er noget, som han gerne vil have, f.eks. noget at spise eller drikke, siger han konsekvent "jeg vil ha (det ene eller det andet)". Det skærer i mine ører, for jeg synes, at det lyder så krævende. Hver evig eneste gang retter jeg ham og siger "jeg vil gerne bede om" eller "nej, hvad hedder det?", og så får han sagt det rigtige.
Når vi er ude og handle, siger han også rigtigt meget "jeg vil ha", og her siger ...
... jeg enten "det skal vi ikke have i dag", "det kunne også være rart" eller også lader jeg som om, at jeg ikke hører det. Der er heldigvis ingen skrig og skrål, det er mest mig der bliver frygteligt irriteret over at have sådan en lille kræve-dreng.
Men hvor mange gange skal han have at vide, hvordan man beder pænt om noget? Er der en bedre måde at imødekomme ham på?
Skal jeg bare tage mig sammen og komme mig over min irritation?
Generelt er han faktisk god til at sige tak osv. af en knap 3-årig at være, men vi går også op i, at han er høflig over for folk omkring ham.
Med venlig hilsen
Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






