Brev:
Skemad og hård mave

Kære Helen
Nu skrev jeg lige til dig for kort tid siden, at det gik saa fint med skemaden..-) Men det er saa gaaet lidt ned af bakke nu.
Kort efter at vi kom paa tre maaltider om dagen, fik Andreas haard mave og ingen appetit. Jeg begyndte, at give sveskemos, hvilket har hjulpet, og jeg syntes, at der er fint gang i maven igen. Men appetiten er dog ikke kommet igen. Jeg har forsøgt at give lidt mindre portioner og at variere lidt mere, men det syntes ikke at have hjulpet. Det som han helst vil have er frugt, fordi det formentlig er mere sødt. Men selv om jeg putter frugtmos paa grøden, saa er han heller ikke rigtig interesseret i den mere.
Jeg vil gerne give frugt og andet mad til ham i haanden, saa det bliver mere ...
... "spændende", men mangler lidt idééer og er ogsaa bange for at give ham noget, som han kan faa galt i halsen. Kan han sidde med et stykke af et æble f.eks. eller gulerod, som er haarde eller skal det være mere bløde grøntsager som f.eks. agurk....?
Naar han ikke har ville spise sin mad, har jeg ammet i stedet, men har dog ventet med at amme ca. en time efter. Skal jeg amme naar han ikke vil spise?
Jeg vil gerne gøre alt for at undgaa at faa ét mere kræsent barn :-)!! og var saa glad da det gik fint, men nu er jeg bange for at han begynder at ligne sin storebror...:()
Har købt din bog om søvn og kan godt se at jeg vist ogsaa bliver nød til at købe din bog om mad :-)
Paa forhaand tusind tak for dine dejlige raad.
Med venlig hilsen
Lotte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







