Annonce

Annonce

Brev:

Sover ikke så meget


9. august 2012

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Sover ikke så meget

Hej Helen

Jeg synes, det virker som om, vi gør det hele forkert herhjemme. Jeg har skrevet til dig tidligere, fordi min søn på nu næsten 3 måneder ikke sover ret meget, men til gengæld bliver ammet en del.

Du anbefalede at prøve en flaske for at få ham væltet omkuld. Det har vi forsøgt, men han vil bare ikke rigtig tage den. Vi har prøvet næsten hver dag, siden vi fik dit svar. Vi har prøvet en del forskellige flasker samt 3 forskellig slags mælk (NAN HA, NAN1 og allomin og mælk fra mig). De sidste 5 dage, har der dog været lidt succes. Her har han taget omkring 50 ml (NAN1). Han sover desværre stadigt dårligt/lidt.

Han sover ca 10 timer om nattet mellem kl. 21 og kl 7 (det varierer selvfølgelig lidt). I nat vågnede han kl. 24, kl. 2, kl. 4, kl. 5 (blev ikke ammet kl 5, bare trøstet), kl. 6, kl. 7:30 hvor vi stod op.
Om dagen sover han lidt mere end sidst jeg skrev. I dag var det fx 40 min, 1t og 15min, 30 min og 30 min. I går lidt mindre (40min + 1 time + 40 min). Når jeg læser dine svar til mig og andre, er det jo ikke nok.
Jeg hører ofte andre mødre fortælle, at deres små sover lure på 2-3 timer af gangen også ofte mere. Det gør min søn aldrig. Han har et par gange listet sig op på 1½ timer.

Hans søvn minder utrolig meget om hans storebrors. Han sov også kun meget korte lure.
Jeg vendte det dengang med min sundhedsplejerske og læge, som ikke mente, det var et problem.

I sidste uge ringede jeg til sundhedsplejersken, for at høre hendes mening. Hun synes måske han sov i underkanten, men ...


Annonce

... mente ikke, det var noget problem. Min læge holder sommerferie, men vi talte om hans søvn ved 5 ugers undersøgelsen. Her syntes hun, at vi skulle se tingene an, fordi han ikke var så gammel endnu. Ved 5 ugers vendte vi også refluks, da han gylpede rigtig meget. Det mente hun ikke han havde problemer med, da han så ville vågne efter 20 – 30 min.

Jeg ved ikke, hvad jeg skal tro. Jeg er jo ked af, hvis min ældste har taget skade af ikke at have sovet nok (han sover fint nu. Og har gjort det siden han var omkring 2 år). Ligeledes vil jeg jo gerne have, at den lille får den søvn, som han har brug for

Jeg er stadig oppe på en del amninger i døgnet :(. Nogle gang kan der godt gå 3 timer og andre gang kun 1 time til1½ time (ofte nat/tidlig morgen) imellem amningerne.

Vores søn kan bedst falde i søvn, når jeg ammer ham. Om natten sover han fint videre efter hver amning. Om dagen vågner han efter ca 20- 40 min. Herefter må vi gå rundt med ham i liften eller amme ham igen.
Vi prøver også ofte barnevognen, da det er hårdt at gå rundt med liften. Nogle gange dur barnevognen, andre gange bliver han bare rigtig ked af det.
Jeg er lidt ked af det hele – måske fordi jeg aldrig rigtig sover, eller måske fordi vi ikke kan få det til at fungere, når de fleste andre kan.

Jeg synes for det meste, at den lille virker sød og glad. Når han vågner efter sine lure, er han dog lidt pylret (det virker som om han godt kunne have sovet lidt mere). Måske kan han godt klare sig med 12½ - 13 timers søvn?

Hilsen en lidt trist mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex

Børneeksem

Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.

Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dit svar - jeg gik 100% på ham og tommelfingeren. Det tog faktisk kun 3-4 dage, så ville han hellere ha sut end tommelfinger.

Tak fra Conrads mor


Annonce