Annonce

Annonce

Brev:

Ændret søvn og madrytme


17. juli 2012

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Ændret søvn og madrytme

Kære Helen

Jeg har faktisk lidt vanskeligheder med at skulle beskrive hvorfor jeg skriver til dig, da jeg synes det er flere ting. Men kort fortalt så har jeg en datter på nu 4 mdr. Hun har altid været fuldstændig eksemplarisk, græder næsten aldrig, lang lunte, rolig og meget glad. Hendes eneste vanskelig har været at sove i lang tid om dagen, men er glad når hun vågner, så problemet var ikke så stort. Vi har derfor valgt at tage på campingferie i campingvogn som min store dreng elsker. Men det er helt galt. Jeg er temmelig stresset og ved at det kun gør det værre..

Hun vil ikke spise normalt, kun om natten og lige efter søvn er der ingen problemer. Hun græder når jeg ligger hende til ellers, nogle gange kan jeg svøbe hende og så lykkes det. Andre gange må jeg putte hende selvom hun burde have lidt ...


Annonce

... mad. Og så græder hun sig i søvn, nogle gange bare brok og andre gange gråd. Jeg synes det er så hårdt at høre hende græde.. Men hun er meget træt. Normalt kan jeg amme hende i søvn og så sover hun fint på mig. Så det er helt nyt for mig at der skal være "ballade". Jeg bliver bange for om hun får nok, men hun har våde bleer (dog lidt mindre en normalt) og helt normal afførring. Jeg tænker hun er påvirket af at være væk hjemme fra samt at hun udviklingsmæssigt ændre sig og har brug for andet end på at se og sove på mig. Problemet er at jeg ellers har været meget glad og afslappet over hende, men nu kan mærke nervøsiteten komme: får hun nok, har jeg nok, er det sådan fremover osv osv.

Ja jeg har ikke et konkret spørgsmål, er bare lidt stresset og desperat af disse ændringer.

Med venlig hilsen
Louise

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Allerførst vil jeg gerne sige dig tusind tak for dine hurtige og uddybende svar, og fordi du tog mine bekymringer alvorligt. Det var lige, hvad jeg havde brug for.

Mor til Agnethe 5 måneder


Annonce