Svar: Opstart på skemad = dalende appetit
Kære Winnie
Tak for dit brev :)
For det første lyder det som om at jeres datter har brug for lidt andet end majsgrød og I må gerne give hende grød af ris, hirse, boghvede og quinoa. Stille og roligt kan I begynde at supplere med lidt frugtmos som topping, så hun får lidt forskellig smag og grøden stadig er spændende og interessant at spise :)
For det andet er det meget vigtigt at I ikke giver hende for meget grød. Det er vigtigt at I giver hende små smagsprøver i starten, også selvom hun gaber højt og viser tegn til gerne at ville spise en større portion. Det er vigtigt at holde mængden af skemad nede, fordi hun stadig skal drikke ligeså meget mælk som hun plejer. Det betyder at det er bedre at give hende ½ dl 2 gange dagligt end at give hende 1 dl. på en gang.
Det er også en rigtig god idé at forsøge at skabe en rytme, hvor hun får skemad, når hun vågner og får vand sammen med sin skemad, og får sin flaske før hun skal sove. På den måde går der let 1-1 ½ time imellem at hun får skemad og mælk og derved er der også bedre plads i maven til begge dele.
Det er også vigtigt at I sikrer jer at hendes mave fungerer. Hvis hun har tendens til forstoppelse, så kan det også gøre at hendes appetit daler og at lysten til både skemad og mælk forsvinder .. så maven skal holdes igang. Hun bør stadig have afføring en gang i døgnet og den skal være grødet og meget blød og let for hende ...
... at komme af med. Hvis den ikke er der, så vil det være en god idé at give hende lidt laktulose eller tale med lægen om hvorvidt hun kan have glæde af at få movicol.
En plan for dagen kan se således ud:
Tidlig morgen 06: Flaske og sover videre
Formiddag 9-9.30: Flaske og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30: Tilbydes ½ dl. grød, vand af kop. Evt lidt frugtmos som topping men stadig max ½ dl i alt.
Flaske og puttes til middagslur ca kl 13
Eftermiddag 16-16.30: Flaske
Sover dagens 3. lur
Aften 18: Kan tilbydes lidt grøntsagsmos her, når skemaden til frokost fungerer godt, maven fungerer osv. og igen gives max ½ dl.. Vand af kop
Flaske og puttes til natten 19.30-20
Sen aften 23-24: Flaske
Midt nat 03: Evt. flaske
Jeg ved at jeres datter tidligere har været god til at sove igennem om natten og måske vil hun have en rytme, hvor hun får flaske, når hun puttes f.eks. kl 19.30-20 og så sover til først på natten kl 01/02 og får flaske igen og sover videre til næste morgen tidlig og får flaske igen og det er helt okay. Sådan må hun gerne sove og spise. Så de måske fem timer hun kan sove i træk ligger enten mellem midnat og 05 om morgenen eller ligger fra kl 20 - 01/02 ... :)
Læs også meget gerne min bog "Helens bog om børn og mad", hvor I finder opskrifter, dagsplaner og meget andet :)
Jeg håber ovenstående hjælper lidt videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Babyalarm
Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.
Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.
De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...











