Svar: Nutramigen - hvor længe? - 3 mdr.
Kære Bettina
I følge Sundhedsstyrelsen så bør børn, der er allergidisponeret og som ikke ammes, tilbydes højt hydrolyseret modermælkserstatning (profylac, nutramigen) de første 4 levemåneder. Efter 4 måneders alderen kan man give almindelig komælksbaseret modermælkserstatning og det allergidisponerede barn bør ernæres som andre børn uden specielle kostrestriktioner.
Jeres dreng kan altså tilbydes en almindelig modermælkserstatning efter 4 måneders alderen. Jeg ved at nogle forældre vælger at ...
... give NAN HA, som har delvist spaltede proteiner, men I kan også vælge en anden type erstatning. Det er helt rigtigt, at almindelig modermælkserstatning ofte smager bedre end både Profylac og Nutramigen og det kan sagtens tænkes at jeres dreng vil nyde at få en anden smag og derfor vil begynde at spise mere.
Det er kun hvis barnet har mælkeallergi at man skal fortsætte med de højt hydrolyserede erstatninger, ofte helt op til 3 års alderen.
Håber I kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.