Annonce

Annonce

Brev:

Mad, spise med ske etc.


23. maj 2012

Alder:
10 mdr.

Mad, spise med ske etc.

Kære Helen

Jeg har tidligere skrevet til dig om at spise mad i stykker, da vores lille dreng har haft ret svært ved det. Han er blevet meget bedre, men når vi giver ham en pastaskrue eller en kartoffelbåd propper han sig og får pludselig "brækfornemmelser" og ser ud som om, han ikke kan få vejret. Vi tror at han bare ikke får tygget det godt nok, og at der så pludselig ligger en alt for stor klump mad for langt tilbage i halsen. Når han får lidt vand eller mælk glider det ned. Han får derfor stadig hovedsagelig moset mad (men med bid i) og kun fingermad som hygge. Til frokost får han rugbrødshapser, og det kan han sagtens spise. Skal vi bare være tålmodige og blive ved med at prøve? Kan vi gøre noget for at han bliver bedre til at tygge?

Han vil i øvrigt gerne tage 2-3 ...


Annonce

... stykker rugbrødshapser selv og proppe i munden, men derefter bliver han utålmodig og klemmer dem bare i hænderne. Hvordan får vi ham til at spise mere selv? Hvis vi sætter en haps på en gaffel, kan han også godt finde ud af, at den skal ind i munden, men han gider ikke selv "spidde" en:)

Han vil også gerne sidde med en ske, når han får havregrød, men det der med at spise med den selv - det gider han ikke. Kommer havregrøden inden for hans rækkevidde ryger poterne i den og han prøver at kyle skålen på gulvet (han får lov til at kyle rigeligt med andre ting på gulvet, så han får sin lyst styret:). Er det for tidligt at prøve at få ham til at spise med bestik selv? Hvis ikke, kan vi så gøre et eller andet for at hjælpe ham til det?

På forhånd tak for svar:)

Med venlig hilsen
Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce