Brev:
Søvn ... - 10 mdr.

Hej Helen!
Tusind tak for dit svar vedr. vores søns søvn (eller mangel på samme). Vi har fuldt den plan du sendte os til punkt og prikke, og det gav meget hurtigt en positiv effekt. Der viser sig dog et mønster i, at der er et par gode nætter efterfulgt af 1 eller to dårlige. De sidste to nætter har igen været helt forfærdelige. Han har skreget ca hvert 3. kvarter og skal have sut og tryghed før han falder i søvn igen.
Vi har tid ved ørelæge den 21. Maj, men har ikke umiddelbart indtryk af, at det er ørerne der er problemet, ...
... da hverken sundhedsplejerske eller læge har nævnt noget når de har tjekket. Så... har du flere gode forslag som vi kan forsøge? Det er så synd for ham, for han er selvfølgelig utrolig pylret om dagen, når han ikke sover ordentlig om natten, og nu hvor vi følger din plan, får han heller ikke lov at sove meget om dagen. Det er hårdt ved den lille mand - og ved hans forældre.
Hvornår tænker du, at vi skal ændre i planen igen i fht mad, lure osv.? Håber du har endnu et par guldkorn i ærmet ;-).
Tak igen!
Med venlig hilsen
Heidi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




