Annonce

Annonce

Brev:

Lav BMI


26. april 2012

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Lav BMI

Hej Helen

Jeg har lige oprettet mig som medlem, og har tastet min datters oplysninger ind. Som ventet har hun ret lav BMI-tal.

Jeg har været bekymret for hendes vægt siden hun blev født (hun blev født 12 dage over tid) og selvom min SP her i Sverige siger, at hun ligger i "normalen", så synes jeg bare, at hun er meget slank af en baby at være. Hun er 16 uger i dag og vejer 5795g.

I starten ammede jeg ved hjælp af ammebrik, men i håb om, at hun ville tage mere på, stoppede jeg for en måned siden og det er som om, at hun tager mindre på. Jeg synes, at hendes ammeteknik er fin, men hun ammer kun 5 min. (med ammebrik ammede hun mindst 45.min) og ammer hver 2. time (om natten hver 3. time og i længere tid). Hun han haft problemer med at bøvse, men jeg synes, at det er blevet bedre nu. Tit synes jeg dog, at jeg kan høre mælken i halsen på hende - sådan en hakkende (slimagtigt) lyd.

For en uge siden var vil til kontrol fordi hun har tørre, røde områder på kinder og hals. Min SP rådede mig til ikke at spise mælkeprodukter i to uger for det kunne være, at hun har mælkeallergi og at hun derfor har eksem og tager forholdsvis lidt på.

Nogle dage efter begyndte hun at vågne oftere om natten (ca. hver 2. time), men hun har også sovet to ...


Annonce

... nætter som normalt. Fordi hun vågnede oftere, blev jeg nysgerrig (og fordi jeg er vægtbesat:)) og vejede hende og hun havde taget 30 gram på på en uge! Vi prøvede at give hende Nutramigen, men det gad hun overhovedet ikke, og vi prøvede at give lidt NAN bare for at se, om det var smagen hun ikke kunne lide, men det gad hun heller ikke. Den smule hun fik (måske 20ml), kastede hun op tre timer efter.

Ellers er hun en meget, meget aktiv pige, hun spræller med arme og ben, smiler og er begyndt at grine, så jeg vil sige, at hun trives. Jeg synes dog, at jeg har svært ved at få hende til at sove flere timer i træk om dagen. Hun sover 45. min, vågner og ammer 5. min. Jeg prøver at tilbyde hende brystet så ofte som muligt for at få mere i hende og specielt inden hun skal sove, men lige meget hjælper det. Ofter gylper hun, når hun vågner.

Hvad vil du råde mig til at gøre? Kan det være, at hun ikke får nok af den fede mælk, fordi hun ikke ammer i særlig lang tid? Forbrænder hun bare meget energi, fordi hun er så aktiv? Eller kan det i virkeligheden skyldes mælkeallergi (har selv haft eksem, men hverken min mand eller jeg er ikke mælkeallergikere)?

Det var en del, jeg fik skrevet :) Jeg håber, at det ikke blev for rodet.

Med venlig hilsen
Danka

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Renlighed

Renlighed betyder, at barnet har kontrol over vandladning og afføring. Der er store individuelle forskelle på, hvornår børn bliver renlige.

De fleste børn bliver renlige inden for de første 3 år, hos andre sker det langt senere. Børn bliver ofte først renlige om dagen og senere også om natten.

At træne renlighed bør altid ske i et samarbejde med barnet. Der skal være plads til små uheld og det er vigtigt at støtte barnet og aldrig skælde ud, hvis og når det går...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce