Svar: Vitaminforvirret
Kære Marianne
Fødevarestyrelsen skriver i en pressemeddelelse fra 19. april 2012, at der "ikke påvist nogen sundhedsrisiko ved at tage en daglig multivitaminpille" og at "de danske maksimumsgrænser for vitaminer og mineraler i kosttilskud er fastsat på et niveau der sikrer, at selv de forbrugere, der har et højt indtag af vitaminer og mineraler gennem den daglige kost, kan tage en daglig vitaminpille uden risiko for at indtage for høje niveauer".
I en pressemeddelelse fra 20. april 2012 skriver Fødevarestyrelsen at de nu arbejder på at lave nye grænser for, hvor mange vitaminer og mineraler der må være i kosttilskud. Dette gælder også multivitaminpiller til både børn og voksne.
Ændringen sker blandt andet fordi danskerne har ændret kostvaner og nu spiser mere frugt og grønt end tidligere og de skriver at "tilpasningerne har intet at gøre med et nyere studie af vitaminer fra Rigshospitalet".
Derfor er vejledningen som hidtil - børn KAN fra 18 måneders alderen tilbydes ...
... en daglig multivitamintablet, som sikrer dem blandt andet D-vitamin. Det anbefales at børn får d-vitamin til de er 2 år.
Børn med mælkeallergi anbefales et dagligt kalktilskud. Derudover kan det være hensigtsmæssigt at børn med mælkeallergi spiser en multivitaminpille, hvis kosten er ensidig.
Børn i alderen 6-12 måneder anbefales et dagligt jerntilskud, med mindre de får mindst 400 ml jernberiget modermælkserstatning i døgnet.
Nogle gange kommer det frem i medierne, at jorden er udpint og at frugt og grønt ikke indeholder samme mængde mineraler og vitaminer som tidligere. Og for at "være på den sikre side", så er det godt lige at tage en vitaminpille. Og sådan er det ikke. Hvis vi spiser sundt og varieret så vil vi normalt være dækket ind med de vitaminer og mineraler som vi behøver.
Læs også min artikel "Vitaminpiller til børn kan indeholde skadelige mængder næringsstoffer", som du finder i min artikelsamling.
Og ja - også mange baredetsnartersommerhilsner herfra!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









