Annonce

Annonce

Brev:

Renlighed... mon det er nu?


23. april 2012

Kategori:
Alder:
2 år, 10 mdr.

Renlighed... mon det er nu?

Hej igen Helen

Og mange tak for dine gode svar sidst. Det er dejligt at få noget konkret og brugbart.
En af mine spørgsmål sidst omhandlede bla. det at skulle smide bleen. Jeg tror faktisk vores datter er længere fremme end jeg måske har givet indtryk af. Hun er de seneste par dage begyndt at sige til når hun skal tisse, hvor jeg selvfølgeligt ( har smidt alt jeg havde i hænderne) og fået hende på toilettet med succes. Jeg har rost hende og hun har været stolt af sig selv. Det sker nu altid når vi er i bad, men er så også sket når hun bare går rundt med ble.

Hun er også helt klar over hun laver pølser, for hun søger væk fra os og kan finde på at genne os væk, da hun gerne vil være sig selv. Jeg spørger meget ofte om vi ikke skal på potten, men det har hun slet ikke lyst til.

Mit spørgmål er derfor. Skal vi stadig vente til sommer, når hun er startet i børnehave og vi har sommerferie? Eller forpasser vi chancen, nu hvor hun selv er igang med processen.

Kunne vi gøre det, at vi begynder at indfører fast toilettid morgen og aften og ser hvordan det så går?

Hvad gør jeg ...


Annonce

... i de situationer, hvor jeg ikke kan komme springende med det samme. Ex. hvis jeg sidder og ammer lillebror?

Hvor lang en proces er det typisk at blive renlig? Jeg tænker hvor længe skal man køre de faste toilettider morgen og aften for at gå til næste skridt?
Hvordan og hvornår skal hun motiveres til at lave pølserpå toilet/potte?

Jeg er sådan i vildrede, for synes tidspunktet er nu, hvis jeg isoleret set ser på hende, men hvis jeg tænker på hendes relativ nye rolle som storesøster og at hun snart skal i børnehave, så bliver jeg bange for at det vil være forkert. Hun stortrivrs dog i rollen som storesøster.

Hvis nu du synes vi skal gå i gang med renligheden, skal vi så i stedes vente med at afvænne sutten? Som jeg ellers var i gang med at forberede hendepå, vi har talt om det en del gange. Hvor jeg har fortalt at man kan sende den til julemanden og at store børns tænder ikke kan lide sutten. Det er hun faktisk ret interesseret i at høre om, men jeg fornemmer hun finder en del tryghed ved sutten, som hun ellers aldrig har brugt ret meget.

Mange hilsner
moderen i vildrede

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit svar på min sidste henvendelse. Jeg blev i meget bedre humør efter at have læst det. Min mand og jeg har talt en masse sammen, og der er faldet ro over hverdagen igen. Tusinde tak!

Ermelin - mor til pige på 3 måneder


Annonce