Brev:
Orgasme?

Hej Helen
Jeg er en pige på 19, som har verdens sødeste dejligste kæreste man kunne ønske sig. Han er 27, og vi har været sammen siden april.
Jeg har bare et lille problem.....Har aldrig fået orgasme.... Jeg VED, det er noget mænd de går op i! De vil så frygtelig gerne gøre det godt, og kan ha´ret svært ved at forstå hvis ikke man "kommer"... Straks tror de, de ikke er go´e, og at man ikke kan li´det de gør.
Jeg har haft 3 kærester, og de 2 har været meget ældre end mig! Jeg har haft rigtig mange gode oplevelser med sex....men altid uden at få orgasme.....?
Man kan læse sig frem til, millioner af steder, at orgasme godt kan tage mange års erfaring at finde.... og at man med sin partner må prøve en masse forskelligt.....og bla bla bla!
Nu har jeg haft 4 års erfaring og har prøvet temmelig meget forskelligt.
Jeg synes bare slet ikke der er nogen forskel eller udvikling, som ...
... om min krop ikke rigtig "gider" at reagere på noget.
Det værste er næsten at jeg ikke har nænnet at sige til min kæreste at jeg aldrig får orgasme, men er blevet lidt for go´til at lade som om......og det er da vist en ond cirkel, er det ik? Han blir´så ellevild og kulret når vi er sammen, at jeg er bange for han vil blive skuffet hvis jeg sagde det til ham nu først...Han er virkelig "hårdtarbejdene":) og gør en masse jeg nyder, men det bliver aldrig til mere end det.
En tidligere kæreste sagde, jeg skulle prøve at tænke på andre dele af min krop og lade være med at stresse mig selv med at NU skulle jeg ha orgasme... Det hjalp heller ikke:(
Vil så frygtelig gerne tilfredsstille mig selv og ikke mindst min kæreste, når vi er sammen.
Håber du kan gi nogle råd.
Et sidste spørgsmål... Er der mange kvinder som aldrig oplever at få orgasme?
Kærlig hilsen mig, og på forhånd tak!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Viden om børn:
Røgede fisk og børn
Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.
Til børn er det en god idé at følge disse råd:
- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.
- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.
- Vær opmærksom på at...
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!




