Brev:
Orgasme?

Hej Helen
Jeg er en pige på 19, som har verdens sødeste dejligste kæreste man kunne ønske sig. Han er 27, og vi har været sammen siden april.
Jeg har bare et lille problem.....Har aldrig fået orgasme.... Jeg VED, det er noget mænd de går op i! De vil så frygtelig gerne gøre det godt, og kan ha´ret svært ved at forstå hvis ikke man "kommer"... Straks tror de, de ikke er go´e, og at man ikke kan li´det de gør.
Jeg har haft 3 kærester, og de 2 har været meget ældre end mig! Jeg har haft rigtig mange gode oplevelser med sex....men altid uden at få orgasme.....?
Man kan læse sig frem til, millioner af steder, at orgasme godt kan tage mange års erfaring at finde.... og at man med sin partner må prøve en masse forskelligt.....og bla bla bla!
Nu har jeg haft 4 års erfaring og har prøvet temmelig meget forskelligt.
Jeg synes bare slet ikke der er nogen forskel eller udvikling, som ...
... om min krop ikke rigtig "gider" at reagere på noget.
Det værste er næsten at jeg ikke har nænnet at sige til min kæreste at jeg aldrig får orgasme, men er blevet lidt for go´til at lade som om......og det er da vist en ond cirkel, er det ik? Han blir´så ellevild og kulret når vi er sammen, at jeg er bange for han vil blive skuffet hvis jeg sagde det til ham nu først...Han er virkelig "hårdtarbejdene":) og gør en masse jeg nyder, men det bliver aldrig til mere end det.
En tidligere kæreste sagde, jeg skulle prøve at tænke på andre dele af min krop og lade være med at stresse mig selv med at NU skulle jeg ha orgasme... Det hjalp heller ikke:(
Vil så frygtelig gerne tilfredsstille mig selv og ikke mindst min kæreste, når vi er sammen.
Håber du kan gi nogle råd.
Et sidste spørgsmål... Er der mange kvinder som aldrig oplever at få orgasme?
Kærlig hilsen mig, og på forhånd tak!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Viden om børn:
Øjenbetændelse
Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.
Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.
Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




