Svar: Dagslure - 3 mdr.
Kære Louise
Tak for dit brev og velkommen til :) Og dejligt at høre at du har læst flere af mine bøger og er glad for dem ... tak.
Det er rigtigt, at det vil være godt, hvis jeres datter kunne sove mindst én lidt længere lur midt på dagen. Det vil være rigtig godt, hvis du kunne få hende til at sove en lur der varer 1.5 time og derudover må hun så godt sove to kortere lure. Det vil øge hendes samlede søvnindtag og derudover er den lange lur vigtig, fordi det sikrer at hun kommer igennem alle søvnens stadier, får bearbejdet oplevelser, udskiller væksthormon osv. som er vigtigt for hendes sundhed og trivsel.
Det er rigtig godt at du er opmærksom på at hun ikke skal slatspise dagen igennem og at du derfor også ammer hende to gange mellem hver lur og giver hende mælk, som en del af hendes putteritual. Jeg får dog lidt på fornemmelsen at du måske putter hende lidt for tidligt og tænker at du måske ved at strække hendes vågne perioder lidt, holde hende mere aktiv, lade hende bruge sig selv lidt ekstra både fysisk og mentalt, kan være med til at sikre, at hun så også sover en længere lur, når hun bliver puttet. Hun må godt være vågen i f.eks. 2.5 time før hun puttes og du kunne godt forsøge dette før hendes middagslur i håb om at det så vil give hende en længere lur midt på dagen.
For ...
... at holde hende vågen lidt ekstra, vil jeg anbefale at du forsøger at give hende et bad efter formiddagsluren og inden hun skal sove igen. Hun kan altså vågne af sin formiddagslur, blive ammet når hun vågner, hvorefter I leger, tumler, du laver bevægelege med hende, aktivere hende, synger fagtesange osv. og så giver du hende et bad, frotterer hende efterfølgende rigtig godt i håndklædet, masserer med lidt creme osv. og så ammer du hende og putter hende til middagslur. Ved at ilægge et bad på denne måde får du aktiveret hende og på den måde holdt hende lidt ekstra vågen, du får også gjort hende træt på en anden måde og det lune bad vil kunne hjælpe hende til at sove bedre. Du kan herefter putte hende i barnevognen og trille hende en tur.
Du kan også med fordel prøve at lægge dig og amme hende i søvn i dobbeltsengen midt på dagen og lade hende blive i din seng med dig ved sin side. Søg for nedrullede gardiner, frisk luft i soveværelset, så rummet også er køligt og mørkt og læg dig med hende. Hvis hun vågner op efter 30 minutter, så er du der, giver hende evt. brystet igen, hvorefter hun så sover videre. Det er okay at du lige nu og med den alder hun har på denne måde får hende til at sove den ekstra lange lur midt på dagen.
Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Ymer og ylette
Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.
Skråstol
Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.
Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.
Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.






