Annonce

Annonce

Svar: Ammestop og lære at falde i søvn selv. Hvordan?


19. marts 2012

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sarah

Det er dejligt at høre at indkøringen i vuggestue er forløbet godt :)

Der er flere hensyn at tage i forhold til ammestop - der er natuligvis hensynet til jeres datter og hendes savn i forbindelse med pludseligikke at blive ammet mere. Det vil være svært for hende, for hun er som du skriver, naturligt meget bevidst om brystet og vil ikke kunne forstå, hvorfor hun pludselig ikke må få bryst mere.

Men der er også hensynet til dig og en ting er at du ammer et par gange om natten, ofte ammer du også et par gang i løbet af dagen, - i hvert fald i weekenden og det betyder at du stadig må have en del mælk. Hvis du stopper fra den ene dag til den anden, så risikerer du at få en brystbetændelse, fordi du producerer en masse mælk, som ikke kommer ud af brystet ...

Det kan godt være svært for din datter at finde ud af, at hun nogle gange må amme og andre gange ikke må. Hun kender ikke klokken og vil naturligt ikke kunne forstå denne forskel. Hun vil bare have brystet, som hun kender godt og er helt tryg ved. Men af hensyn til dig og at din krop også skal kunne følge med og så fordi din datter i forvejen faktisk godt kan klare sig uden brystet i dagtimerne, når hun er i vuggestue, så synes jeg det vil være en rigtig god idé at du allerede nu holder op med at amme hende om dagen, når det er weekend.

Hun skal altså puttes som hun også bliver puttet i vuggestuen og mælk om dagen er slut. Hun kan i stedet få lidt mælk af en kop og en banan eller lignende, når hun skal sove, så hun får noget i maven og du kan køre hende en tur i barnevognen, så hun kan kikke på verden og på den måde glemme brystet lidt, når det er puttetid :)

Om aftenen skal hun have et nyt ritual og det bør lige nu sættes sammen med amning. Så når hun ammes om aftenen, så synger du f.eks. også en sang eller læser en historie for hende eller lignende. Altså et nyt ritual lige nu sammen med amning, men som i påskeferien, så ændres på den måde, at amningen igen erstattes med lidt mælk af en kop. Ritualet vil altså i påskeferien være som det plejer at være, med den undtagelse at amningen er slut og behovet for mælk gives af kop.

Det er altså ikke et spørgsmå om at gå fra det ene til det andet på en gang, men om hele tiden at skabe glidende overgange, så når noget ...


Annonce

... trappes ud, så sættes noget andet mindst ligeså dejligt i stedet :)

Om det er far eller mor der skal på banen, afhænger helt af hvordan I fornemmer at det vil virke bedst for jeres datter. Nogle gange er det en rigtig god idé at far tager over, fordi han af gode grunde ikke kan amme og så vil hun acceptere det bedre end hvis mor forsøger at putte. Ligesom hun også acceptere ikke at blive ammet i vuggestuen. Andre gange vil hun slet ikke kunne acceptere var, men vil græde og være helt ulykkelig, hun vil ikke kunne forstå hvorfor du ikke putter hende, når du er hjemme og kan gøre det - og så skal du naturligvis putte hende, men holde fast i at det er uden brystet. Hun får sin mor og masser af tryghed, putter hos dig, mærker dig, du holder i hånden, læser, synger osv. som du plejer, men brystet er slut.

Det kan være en god idé at holde fast i at hun fortsat puttes i egen seng på eget værelse, fordi det er sådan hun falder i søvn lige nu og det er et ritual hun kender og er tryg ved. Derfor skal hun stadig puttes der. Det vil sige at du når du starter med at skabe nye rutiner f.eks. ammer hende og derefter putter hende i seng, hvor hun så ligger imens du læser for hende og synger for hende og holder hende i hånden. Og når du så ikke ammer, så giver du mælk af kop og putter hende præcis som hun plejer i egen seng.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun rejser sig igen og igen, så prøv at få hende selv til at lægge sig, så det ikke er dig eller far der lægger hende ned hver gang. Det at hun selv lægger sig vil gøre sandsynligheden for at hun bliver liggende større.

Det vil være en rigtig god idé at indføre et godnatbad om aftenen og også meget gerne en godnatgrød. I kan f.eks. spise aftensmad kl 18, hun kan komme i bad kl 18.30, få godnatgrød kl 19.30 og blive puttet med godnathistorie kl ca 20. Det kan godt være en god idé at putte hende en lille smule senere end I plejer, så du er sikker på at hun er parat til at sove, når hun puttes - uden at hun når at blive overtræt :)

At du begynder at gå rundt med hende, vugger hende eller lader hende sove hos jer, kan som du er inde på give en ny uhensigtsmæssig vane - så når hun lige nu fint kan sove i sin egen seng og har et fint ritual omkring det, så hold fast i det :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine altid venlige svar - de giver os noget at tænke over - og lidt ro til det bekymrede moderhjerte ...

Mor til Magnus 15 måneder


Annonce