Annonce

Annonce

Brev:

Ferierejse


3. august 2004

Alder:
4 mdr.

Ferierejse

Vi har - ret spontant - købt en uges ferie til Sardinien. Vi rejser om to uger (midt i august), hvor genemsnitstemperaturen er 30 grader dernede. Til den tid vil vores datter være 4½ måned.

Jeg ammer stadigvæk fuldt ud, og det håber jeg selvfølgelig at kunne blive ved med 1-2 mdr. endnu.

Jeg vil gerne, at jeg kan amme til hun er 5½-6 mdr. om muligt. Det er lettere, og jeg vil gerne springe vælling og tynd grød over.

Kan jeg gå fra modermælk direkte til mos og i så fald hvor tidligt, hvis det skulle blive nødvendigt før end beregnet? Jeg har intet imod vælling, men synes bare det vil være lettere at springe det stadie over.

Hvordan skal jeg forholde mig med hende på ferien?

Skal jeg tage noget færdigblandet modermælkserstatning med til hende for en sikkerheds skyld? Eller skal det være ex. færdigblandet NAN 2 som er majsvælling?

Jeg har selv astmaeksem, så skal jeg vælge noget helt andet for at mindske risikoen for evt. allergi hos hende? (Jeg regner med at tage en kop med tud med til hende, da hun aldrig har fået sutteflaske).

Jeg er lidt nervøs for, om hun bliver så vild med MME eller vælling, at jeg ikke kan få hende til at tage brystet derefter. - HVIS det skulle blive nødvendigt at supplere med andet end modermælk.

Jeg havde egentlig ikke tænkt mig, at hun skulle begynde med fast føde endnu, da det tilsyneladende ikke er nødvendigt. Men skulle jeg i stedet for erstatning tage et par glas mos med? Stadigvæk kun som ...


Annonce

... nødration, hvis jeg pludselig producerer mindre mælk.

Jeg har jo nok ikke mulighed for at skolde/koge koppen. Vil det være et problem bare at vaske den?

Skal jeg give hende væske udover at amme hende? Og kan det i så fald være kildevand fra flaske?

Jeg er ikke engang sikker på, at hun vil have det.

Vi vil leje en paraplyklapvogn, hvor ryggen kan lægges ned. Er det godt nok for hendes ryg? (Det er ret voldsomt at slæbe barnevognen med).

Udover den, tager vi også bæresele med. Men det bliver nok ret varmt for både hende og os at bære hende på maven. I øvrigt er hun ved at være tung at bære på.

Kan jeg dyppe sådan en lille størrelse i hotellets pool og/eller i havvand? (Jeg vil nødig risikere en infektion hverken i mave eller ører). Hun har aldrig badet i andet end sit babybadekar.

Jeg har købt en solhat med bred skygge og et par solbriller til hende. Jeg skal også anskaffe noget solcreme til hende.

Der var ikke flere ledige barnesenge på hotellet, så jeg regner med, at hun kan ligge på tværs i ekstrasengen med et par puder ved siden, så hun ikke triller ned. Så må vi tage en dyne og et tæppe med hjemmefra. Jeg tror at både hun og jeg vil sove bedre, når hun ikke ligger i min seng, men nu må vi se.

Vi har lejet en bil i tre dage. Vi lejer selvfølgelig også en autostol. Jeg ved ikke hvilke krav de har til stole dér. Hvad kan gå og hvad kan ikke?

Det var vist de spørgsmål, jeg havde. Er der mere, jeg skal tage højde for?

Hilsen Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barnløshed

De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.

Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.

Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce