Brev:
Ferierejse

Vi har - ret spontant - købt en uges ferie til Sardinien. Vi rejser om to uger (midt i august), hvor genemsnitstemperaturen er 30 grader dernede. Til den tid vil vores datter være 4½ måned.
Jeg ammer stadigvæk fuldt ud, og det håber jeg selvfølgelig at kunne blive ved med 1-2 mdr. endnu.
Jeg vil gerne, at jeg kan amme til hun er 5½-6 mdr. om muligt. Det er lettere, og jeg vil gerne springe vælling og tynd grød over.
Kan jeg gå fra modermælk direkte til mos og i så fald hvor tidligt, hvis det skulle blive nødvendigt før end beregnet? Jeg har intet imod vælling, men synes bare det vil være lettere at springe det stadie over.
Hvordan skal jeg forholde mig med hende på ferien?
Skal jeg tage noget færdigblandet modermælkserstatning med til hende for en sikkerheds skyld? Eller skal det være ex. færdigblandet NAN 2 som er majsvælling?
Jeg har selv astmaeksem, så skal jeg vælge noget helt andet for at mindske risikoen for evt. allergi hos hende? (Jeg regner med at tage en kop med tud med til hende, da hun aldrig har fået sutteflaske).
Jeg er lidt nervøs for, om hun bliver så vild med MME eller vælling, at jeg ikke kan få hende til at tage brystet derefter. - HVIS det skulle blive nødvendigt at supplere med andet end modermælk.
Jeg havde egentlig ikke tænkt mig, at hun skulle begynde med fast føde endnu, da det tilsyneladende ikke er nødvendigt. Men skulle jeg i stedet for erstatning tage et par glas mos med? Stadigvæk kun som ...
... nødration, hvis jeg pludselig producerer mindre mælk.
Jeg har jo nok ikke mulighed for at skolde/koge koppen. Vil det være et problem bare at vaske den?
Skal jeg give hende væske udover at amme hende? Og kan det i så fald være kildevand fra flaske?
Jeg er ikke engang sikker på, at hun vil have det.
Vi vil leje en paraplyklapvogn, hvor ryggen kan lægges ned. Er det godt nok for hendes ryg? (Det er ret voldsomt at slæbe barnevognen med).
Udover den, tager vi også bæresele med. Men det bliver nok ret varmt for både hende og os at bære hende på maven. I øvrigt er hun ved at være tung at bære på.
Kan jeg dyppe sådan en lille størrelse i hotellets pool og/eller i havvand? (Jeg vil nødig risikere en infektion hverken i mave eller ører). Hun har aldrig badet i andet end sit babybadekar.
Jeg har købt en solhat med bred skygge og et par solbriller til hende. Jeg skal også anskaffe noget solcreme til hende.
Der var ikke flere ledige barnesenge på hotellet, så jeg regner med, at hun kan ligge på tværs i ekstrasengen med et par puder ved siden, så hun ikke triller ned. Så må vi tage en dyne og et tæppe med hjemmefra. Jeg tror at både hun og jeg vil sove bedre, når hun ikke ligger i min seng, men nu må vi se.
Vi har lejet en bil i tre dage. Vi lejer selvfølgelig også en autostol. Jeg ved ikke hvilke krav de har til stole dér. Hvad kan gå og hvad kan ikke?
Det var vist de spørgsmål, jeg havde. Er der mere, jeg skal tage højde for?
Hilsen Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer







