Annonce

Annonce

Svar: Natteamning og spiser ikke så meget


7. marts 2012

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Tak for dit brev og tak for din tilbagemelding om din snak med din dreng om "blomsterne og bierne" - et svært emne, for de fleste forældre :)

Lillebrors natamning og manglende lyst til morgenmad og mad i det hele taget dagen igennem, hænger naturligt sammen og det er rigtig vigtigt at du får skruet ned for natamningen. Det går ikke at han ligger og kan spise mere eller mindre i søvne hos dig - det er vældig hyggeligt men på sigt uhensigtmæssigt for jer alle og også for hans trivsel.

Han skal stadig ammes og det vil være rigtig fint at du ammer ham om aftenen inden han puttes og så omkring midnat. Prøv når du ammer omkring midnat eller første gang han vågner og søger dig først på natten, at få ham til at spise fra begge bryster, så han er fyldt rigtig godt op og læg ham derefter over i hans egen seng igen.

Prøv at se det som afhængighed af mælk og hvis han ligger foran mælkebaren så vil han naturligt ikke kunne sige fra. Du er derfor nødt til at amme ham og derefter putte ham over i egen seng, så det er dig, der styrer hvornår han får mælk og hvornår han ikke gør.

Tidlig morgen skal amningen trappes ud så han får lov til at komme over og få brystet, men stille og roligt trækker du brystet ud af munden på ham, så han ikke fylder sig med mælk. Du skal forsøge at berolige ham med dine hænder, kærtegn, en hånd at holde i osv. imens du trækker brystet til dig. I starten vil han naturligt søge brystet igen og igen og vil være sur over at du afslutter amningen og så får han brystet igen men du skal blive ved med at give og fjerne brystet igen og igen, så han når dertil, hvor han accepterer at der ikke er bryst og så han kan falde til ro netop med dine hænder. Smile til dig, trille om på side og sove videre.

Du fortæller at far står tidligt op og det vil være en rigtig god idé at ...


Annonce

... udnytte dette, så far tager jeres dreng op om morgen og du ikke ammer. Og i stedet kan far så give morgengrød, så jeres dreng lærer at spise rigtig mad om morgenen. I takt med at han begynder at få mad om morgenen vil han naturligt også begynde at føle mere sult og behov for mad og dermed også vænnes til at spise morgenmad. Det er altså en god idé at komme igang med morgenmaden og netop få morgenamningen helt væk.

En dagsplan ser således ud:

Morgen 7: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: 1/2 bolle med smør, ost, frisk frugt, frugtmos, vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 11.30: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg, suppleret med kogte grøntsager i stykker, godt kogte pastaskruer eller lignende, suppleres også stadig med grøntsagsmos med kød eller fisk - det kan være hjemmelavet mos eller mos fra glas. Vand af kop.

Tilbydes en kop mælk og en banan og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: 1/2 bolle med smør, ost, frisk frugt, en portion tykmælk med revne æbler, rugbrødsdrys eller lignende. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 18: Udgangspunktet er familiemad, almindelige børnevenlige retter som pasta med kødsovs, boller i karry, frikadeller (kød eller fiskedeller), - der skal være mad i stykker og også moset mad. Vand af kop.

Kommer i bad, gøres klar til natten.

Godnatgrød, det kan være en havregrød, mysligrød, flerkornsgrød eller lignende. Kan med fordel gives af far.

Ammes og puttes til natten, puttes i egen seng, 19.30-20

Sen aften eller først på natten 23-01: Ammes rigtig godt fra begge bryster og forsøg herefter at få ham til at sove videre til næste morgen tidlig.

Amningen tidlig morgen trappes stille og roligt ud, så han, når han bliver 10 måneder helt kan undvære den.

Håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke:)

Rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit svar på min sidste henvendelse. Jeg blev i meget bedre humør efter at have læst det. Min mand og jeg har talt en masse sammen, og der er faldet ro over hverdagen igen. Tusinde tak!

Ermelin - mor til pige på 3 måneder


Annonce