Brev:
Er det vokseværk?

Kære Helen,
Tak for alle dine mange gode råd, som jeg flittigt læser..
Jeg må lige vende en ting med dig, som jeg håber at du vil komme med dit input til..
Det drejer sig om Simon, vores dejlige søn på snart 3 år, han er fra den 26/5-09.
Vi har faktisk aldrig haft de store problemer med, at han ikke vil sove i sin egen seng, og han står ALDRIG ud af sengen når han først er blevet lagt - ved ikke helt hvorfor, han kan jo godt..
Simon sover i en halv høj junior seng, som han er super glad for, og meget stolt af, der er nemlig en lille hule under sengen..
Nu oplever vi pludselig at Simon vågner om natten, og ikke vil fortsætte sin søvn i sin egen seng.. Det er ca. 3-4 gange om ugen..
Jeg er obs på at der sker meget i hans liv for tiden, han er jo ved at være en stor dreng – selvom han hårdnakket påstår at han er en lille baby ;o)
Det har vi i øvrigt talt med VG om, og de mener at det er fordi de har fået nogle små på stuen ..??!!
Nå men for at vende tilbage til natteroderiet, så forsøger vi at berolige ham, og overbevise ham om, at han er tryg og at vi passer på ham, men det lykkes så godt som aldrig..
Tidligere lagde han sig altid ned igen, og sov ...
... videre..
Simon har en utrolig viljestyrke, og vi ender altid med at tage ham med ind i vores seng..
Gør vi ikke det, bliver han dybt ulykkelig, og klamrer sig til os når vi forsøger at trøste, det er simpelthen ikke til at bære, og vi kan ikke forlade ham sådan..
I nat oplevede vi dog noget nyt..
Simon klagede over at have ondt i fødderne/anklerne, og var nærmest ikke til at trøste igen, klagede sig, og sagde "av-av-av-av", selvom han sad og puttede hos far..
Vi tilbød panodil, som han normalt gerne vil ha', men ikke i nat..
Det endte med at han faldt i søvn skråt over vores seng, helt udmattet..
Kan det være det man kalder vokseværk..?? – synes at kunne læse på nettet, at det først kommer til udtryk ved 4 års alderen..
Far led meget af vokseværk, er det mon arveligt..??
Tror du at dette er en periode i Simons liv, hvor han har mere brug for tryghed end tidligere..??
Simon lider i øvrigt også af mararidt, og har et par gange haft anfald af natte terror (det ved vi godt hvordan vi skal forholde os over for)..
Jeg glæder mig til at høre fra dig, det er altid rart og betryggende, at vende vores "små" problemer, med en, der svarer tilbage :)
Bedste hilsner fra
Simon forældre
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Æbler og æblemos
Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.
Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.
Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder







