Svar: Søvn og putning af pige på 7 mdr.
Kære Nina
Tak for dit brev :)
De fleste børn vil i 7 måneders alderen trives med at sove to lure dagligt, ofte en kort formiddagslur på måske 45-60 minutter og så en længere middagslur, gerne på et par timer. Sammen med nattesøvnen sover børn i denne alder mellem 14-15 timer i døgnet.
Du fortæller at jeres datter ofte ikke sover så meget om dagen, men at I prøver at få hende til at sove 2 x 2 timer ... Du fortæller også at hun ofte sover ca. kl 21 og vågner 8.30-9 om morgenen - hun vågner flere gange i løbet af natten og kan godt have en længere vågenperiode midt nat, men nattesøvnen lyder umiddelbart til at være ret lang i forhold til hendes sovetid om dagen.
Når jeg ser på planen for dagen, så tænker jeg at ud over at hendes rytme påvirker nattesøvnen - fordi hun generelt også sover meget sent dagen igennem, så bør hun nu også få mere rigtig mad og flere måltider og også mælk i løbet af dagen.
Der er for mig at se helt klart en sammenhæng mellem jeres datters rytme om dagen, tidspunkter hun sover på, aktiviteter, madindtag osv. og de problemer I oplever med nattesøvnen og jeg vil derfor foreslå jer at I nu forsøger at indføre en ny dagsrytme.
Mit forslag ser således ud:
Tidlig morgen 05/06: Ammes eller flaske og sover videre
Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9-9.30: Frugtmos, frisk frugt i hånden at gumle på.
Puttes til formiddagslur 9.30-10 og sover her 45-60 minutter
Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller ...
... lignende i hånden, vand af kop.
Ammes eller flaske og puttes til middagslur 13.30 og sover her et par timer.
Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.
Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, vand af kop.
Ammes eller flaske og puttes til natten ca kl. 20
Sen aften 23-24: Ammes eller flaske
Det er rigtig vigtigt at I starter dagen tidligt, så jeres datter kommer ind i en rytme, hvor hun naturligt kommer op når det bliver lyst. Det vil være rigtig godt at hun får morgengrød kl 7.30-8 og også tilbydes mellemmåltid før hun så puttes til formiddagsluren, som er den korteste lur. Det er vigtigt at hun ikke længere sover til 8.30-9, fordi det at I starter dagen så sent, naturligt gør at hun sover meget sent hele dagen igennem og denne rytme påvirker til ekstra vågenhed om natten. Derfor er I nødt til at stå op og starte dagen til samme tid hver dag og altså gerne senest 7.30. Da hun også skal starte dagpleje om godt en måned, er det en rigtig god idé at få kørt en rytme ind som passer med dette og det gør mit forslag til en dagsplan.
Lige nu handler det således om at få skabt en rytme, som naturligt vil passe med tiden fremover, som vil sikre hendes behov for både mælk og mad og som samtidig også vil give mulighed for at I alle sover bedre og mere sammenhængende om natten og måske vil det at hun kan puttes af andre løse sig af sig selv fordi hun har en rytme, som så fungerer ... Det må tiden vise :)
Rigtig meget held og lykke fortsat :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.