Annonce

Annonce

Svar: Stadig gråd om aftenen


24. januar 2012

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Karina og Frederik

Det er helt okay, at jeres datter lige nu sover 2 lange lure i løbet af dagen og samlet sover ca 5 timer. Det er også meget fint, at hun er vågen ca 2 ½ time mellem hver lur og at I prøver at finde en rytme, hvor hun får mælk inden hun skal sove.

Jeg har indtryk af at jeres datter er en meget opmærksom pige, at hun følger rigtig godt med i verden og hvad der sker omkring hende. Jeg har også indtryk af at hun nogle gange kan være lidt svær at aflæse og kan sende utydelige signaler - det kan være lidt svært at vide om hun er mæt eller sulten, om hun er træt og har brug for at sove eller om hun hellere skal stimuleres og leges med - og måske ved hun det ikke engang selv. Jeg kan godt forstå at I nogle gange synes det er svært.

Dagen I beskriver, hvor I har været ude at køre, kikket på stedet, hvor I skal holde barnedåb osv. har naturligt været fyldt med en lidt ændret rytme. Hendes søvn er blevet lidt forstyrret og hun er også blevet fyldt rigtig godt op med indtryk, som hun naturligt har svært ved at kapere. Og når I så kommer hjem og begynder at være lidt aktive, så bliver det hele pludselig for meget for hende og hun reagerer med voldsomt gråd. Sådan er der nogle dage, der vil være og det er helt naturligt at det er om ...


Annonce

... aftenen at hun græder. Og det bedste du kan gøre i en sådan situation er at lægge dig med hende og amme hende i søvn. Ind i soveværelset, nedrullede gardiner, mørkt, køligt rum og så lægge dig med hende i dobbeltsengen og amme hende til hun sover.

Alternativt kan far prøve at gå lidt rundt med hende, gerne hvor hun ligger på maven på hans arm og kikker væk, kikker ned i gulvet. Det er vigtigt ikke at kræve hendes kontakt, men lade hende koble helt fra. Far kan også forsøge med en sut eller en flaske og far kan også prøve at lægge sig med hende. Nogle gange kan det være en god idé at give hende en lille smule kogt vand med sukker. I kan komme 1 tsk. sukker i 100ml kogt vand og give hende f.eks. 25 ml af dette. Det kan give en ro i maven og det kan hjælpe hende til at koble fra, når hun er rigtigt ked af det.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I skal ikke arbejde på at putte hende vågen og hun skal ikke græde sig i søvn. I en sådan situation skal I glemme alt om vaner og regler og i stedet gøre det, som I fornemmer vil virke. Det kan også være at det nogle gange betyder at I slet ikke skal gøre andet end bare sidde med hende i sofaen og lade hende falde i søvn der. Det er også okay, hvis det er det, der lige der virker bedst :)

Håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce