Annonce

Annonce

Svar: Knude i babybryst ikke hævelse


30. juli 2004

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære bekymrede forældre

Jeg har fået mange henvendelser fra forældre der oplever knuder i deres barns bryst, hvorfor jeg idag har konfereret med en børnelæge.

Knuder i brystet hos børn skyldes ofte hormonpåvirkning. Det er ikke hyppigt at piger i alderen 9 mdr. har en knude i brystet, men det ses.

Det er stort set altid harmløst, men det vil altid være en god idé at få lægen til at vurdere det og evt. få en henvisning til en akut modtageafdeling for børn. Her vil man tage nogle blodprøver for at vurdere hvordan hormonniveauet er, og derudfra tage stilling til hvad der videre skal ske.

Små børn får ofte hormonpåvirkning gennem modermælken, hvorfor det er normalt med hævede bryster og evt. mælkeflåd i spædbarnsalderen.

I en alder af 9 mdr. skyldes hævede bryster ...


Annonce

... fortsat hormonpåvikrning, men hvis man ikke ammer, eller da amning jo som oftest er nedsat, da barnet jo er godt igang med overgangskost eller almindelig mad, så vil det være hensigtsmæssigt at få det undersøgt nærmere. Man vil ikke foretage en scanning (det har ikke noget med kræft at gøre!) men tage blodprøver. Egen læge kan også tage forskellige blodprøver for at vurdere hormonniveauet.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Med hensyn til bøger, så findes der jo et utal af bøger om børn på markedet. Drejer det sig om akut opstået sygdom og de almindelige børnesygdomme, så kan jeg foreslå dig at gå ind på www.sygeborn.dk, hvor du kan læse om de mest almindelige sygdomme hos børn, samt hvordan du skal forholde dig, også i forhold til hvornår barnet kan komme i institution mv.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Barnløshed

De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.

Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.

Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit svar på min sidste henvendelse. Jeg blev i meget bedre humør efter at have læst det. Min mand og jeg har talt en masse sammen, og der er faldet ro over hverdagen igen. Tusinde tak!

Ermelin - mor til pige på 3 måneder


Annonce