Brev:
Grød eller erstatning?
Kære Helen
Siden sidst har vi arbejde på at øge min mælkeproduktion, og også fået en mere tilpas pige om aftenen, så det er godt. Hun brokker sig stadig ved brysterne indimellem, og jeg fornemmer, at hun sagtens ville kunne spise mere. Om natten er hun også mere urolig, end hun tidligere har været, og der bliver kortere og kortere mellem amningerne.
Vores sundhedsplejerske har lige været på besøg og vurderede, at vores datter har taget på, som hun skal og at hun følger sin kurve, der ligger lige under "normalen". Min plan er fortsat at lægge hende til både når hun vågner og når hun skal puttes i håb om at det er nok til at holde amningen kørende fuldt ud lidt endnu, men hvis det ikke lader sig gøre går mit spørgsmål på, hvad jeg så skal give hende. Skal jeg give modermælkserstatning eller begynde med lidt grød (jeg tænker enten ris eller majsgrød eller Den gode grød" fra Aurion).
Jeg vil gerne kunne amme så lang ...
... tid som næsten muligt, og er bekymret for, om amningen går i vasken ved, at jeg begynder at give sutteflaske, hvor hun ikke skal arbejde så meget for at få noget ud. Omvendt tænker jeg på, om det er for tidligt at give grød nu. Jeg ved godt, at det må introduceres et sted mellem 4-6 mdr. Hun er lige netop blevet 4 måneder, så det er lidt tidligt, synes jeg. Vi har holdt øje med, om hun udviser interesse for vores mad, og det gør hun, men det er ikke sådan at hun nærmest sluger det med øjnene, mere bare almen nysgerrighed, som hun udviser med alt omkring hende lige nu. Hun kommer stadig kun af med noget en gang om ugen - nogle gange hver 14. dag eller derimellem, men aldrig hyppigere.
Er hendes mave mon gearet til grød? Hvad tænker du, der vil være bedst? Flaske eller grød? Og hvis grød - hvornår kan jeg så med fordel starte ud - skal jeg forsøge at strække tiden med ren amning lidt endnu?
De venligste hilsner fra
Karina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
Viden om børn:
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Trøske
Trøske er en form for svamp, der ses som en hvidlig belægning i barnets mund. Det er ufarligt, men meget ubehageligt for barnet, og det bør derfor behandles.
Trøske er meget almindeligt de første måneder efter fødslen, og det kan være svært at vurdere, hvorvidt der 'bare' er tale om mælkebelægninger i munden, eller om det er svamp. Sidder belægningerne kun på tungen, og kan de forholdsvis nemt fjernes med en finger eller en lille skumklud, så er der sandsynligvis tale om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.