Annonce

Annonce

Svar: Total forvirring omkring madmœngde


18. januar 2012

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære forvirrede mor

Tak for dit brev :)

Det er altid svært at vurdere, hvor meget mælk barnet egentlig får, når det både ammes og får flaske - men som udgangspunkt er jeres drengs behov for mælk stadig stort og han bør stadig få mere mælk end han får skemad. Det handler ikke kun om at give ham kalk nok, men også om at sikre ham væske nok.

De fleste børn vil i 6 måneders alderen trives med 5-6 amninger eller flasker i døgnet og derudover vil det være rigtig godt med mange små måltider skemad. Jeg anbefaler at man tilbyder lidt mindre mængder skemad af gangen og i stedet flere små måltider dagligt. Det er således bedre at jeres dreng f.eks. får ¾ dl skemad to gange dagligt end 1 ½ dl skemad på en gang ... Dette både for at sikre plads til både skemad og mælk/væske, men også for at give ham så varieret en kost som muligt hele dagen igennem. Jo mere forskelligt han kan få, jo mere forebygger du også kræsenhed fremover.

Hans mælkebehov vil normalt i denne alder ligge på mellem 800-1000ml mælk i døgnet ved siden af hans indtag af skemad og den mængde vand han kan drikke af en kop.

Mit forslag til en dagsplan lavet ud fra dine angive tider ser således ud:

Tidlig morgen 06 :Ammes

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frugtmos (evt. jerntilskud), frisk frugt i hånden at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur 9.30

Frokost 11.30: Grøntssagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca 13.30

Eftermiddag 16: Ammes igen og får her ofte også lidt frugtmos, ...


Annonce

... frisk frugt i hånden at gumle på, vand af kop.

Aften 18: Grøntsagsmos og igen varieres med lidt kød og fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl 20

Sen aften 24: Flaske og sover uden yderligere mælk til næste morgen tidlig.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Som du kan se af denne plan, så foreslår jeg at du giver flere små måltider dagen igennem - Det er f.eks. bedre at du giver ham 1 dl. grøntsagsmos med kød eller fisk, supplerer med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende, tilbyder vand af kop og så ammer ham inden middagsluren end at du giver ham 2 dl mos og han så ikke vil have mælk inden han skal sove ..

En normal portion ligger mellem 1-2 dl. færdig grød eller mos og nogle børn spiser naturligt store portioner - men det er vigtigt at du stadig sikrer dig plads nok i hans mave til mælk/væske. Og har han brug for at få noget i munden, så vil det være rigtig godt at stimulere og træne hans mundmotorik ved at give ham bløde frugtbåde, ristede rugbrødsbjælker osv. i hånden at gumle på :)

Du kan godt gå over til at give flaske i stedet for at amme - i givet fald bør flaskerne ligger på samme tidspunkt som amningerne er placeret i min plan.

Jeg har lavet en bog der hedder "Helens bog om børn og mad". I den kan du finde dagsplaner fra nu og til din dreng er 18 måneder gammel. Du kan læse om de forskellige fødevarer og hans behov, du kan finde opskrifter og forslag til hver alder og guides igennem de første smagsprøver og til at han er rigtig godt igang med familiemaden :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke og fortsat god appetit :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce