Brev:
Putteproblemer igen igen

Hej Helen.
Det er lang tid siden, at jeg sidst har henvendt mig til dig, men nu skriver jeg til dig igen med et tilsyneladende tilbagevendende problem - nemlig putningen.
Vi venter barn nummer to, og jeg er 20 uger henne. Derfor har jeg dette efterår været meget træt, så derfor har jeg "snydt" lidt med putningen. Lillepigen har haft perioder her i efteråret, hvor hun har været længe om at falde til ro, og da jeg bare sådan har længtes efter at komme til at sove, har jeg valgt den nemme løsning, nemlig at smide mig på en madras ved siden af hendes seng, og så faldt både hun og jeg hurtigt i søvn.
Men det bider sig selv i halen nu, da jeg endelig har en lille smule energi igen og ...
... gerne vil arbejde lidt om aftenen, for nu vil hun jo gerne have, at jeg enten sidder ved hende eller sover derinde. Det skaber problemer. Jeg prøver at snakke med hende om det. At mor er nød til at arbejde, men at jeg passer på og elsker hende. Jeg prøver at sige, at jeg kommer og kigger til hende lige om lidt, og så går jeg frem og tilbage, men det virker ikke. Hun har meget svært ved at falde til ro og bliver meget ked af det, når jeg går. Så det ender oftest med, at jeg sidder der alligevel og holder hende i hånden.
Det skal siges, at far har travlt med at renovere huset, så vi kan blive færdige. Derfor putter jeg de fleste aftener.
Hvad gør jeg?
Med venlig hilsen
Lillepigens mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
Viden om børn:
Rygning
Når mødre ryger passerer nikotin og andre giftige stoffer fra tobakken over til barnet via modermælken. Derfør bør kvinder der ammer ikke ryge.
Passiv rygning er farligt. Det er vigtigt at det lille barn ikke udsættes for tobaksrøg. Det er vigtigt at begge forældre er bevidst om at have et ansvar i forhold til at beskytte barnet mod tobaksrøg. Vokser et barn op i et hjem, hvor den ene eller begge forældre ryger, har barnet stor risiko for at få mellemørebetændelse og udvikle...
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor




