Annonce

Annonce

Brev:

Nye puttevaner skal indføres inden lillesøster kommer


7. december 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 5 mdr.

Nye puttevaner skal indføres inden lillesøster kommer

Kære Helen

Længe siden :-). Nu har brug for dig igen. Er gravid med Augusts lillesøster, som vi venter til februar.

August er nu snart 2 1/2 og han trives godt i det store hele. Den største udfordring vi har med ham er nok hans søvn.. eller rettere putning og søvnrytme, for når han først sover, så sover han tungt og længe og det er jo bare dejligt. Han er klart en ugle:-) og vi har måttet justere hans opvågningstidspunkt om morgenen til kl 7, for at han kan sove i vuggestuen. Hvis vi lader ham sove, vågner han først kl 8-9 eller endda senere endnu.

Om aftenen oplever vi at han først sent, dvs ved 21 tiden er parat til at sove og ofte bliver den næsten 21.30 inden han sover. Han sover så til ca 7.15 og igen ca 2 timer i vuggestuen (hvor han bare selv lægger sig til at sove på sin madras).

For især mig (ikke så meget for far) har det længe været en frustration at vi ikke har fået ham vænnet til at falde i søvn selv. En af os putter ham hver aften inklusive at ligge hos ham til han sover. OG faktisk ligger vi på en madras på gulvet ved siden af ham - og når han så sover bærer vi ham over i hans tremmeseng hvor han sover resten af natten uden at vågne. Det er ikke så meget det med at være hos ham til han sover, jeg synes er frustrerende, men rettere det, at jeg synes det tager for lang tid - ofte minimum 60 min - og der bliver rodet for meget rundt; August er meget glad for at ligge og putte sig ind til os, rode i vores hår etc. og han gør en del krumspring for at undgå at skulle sove.

Det er således ikke udelukkende ...


Annonce

... pga at vi venter en lille ny, at jeg (vi) gerne vil ændre puttevanerne, men det er noget vi længe har ønsket, men som vi ikke har kunnet tage os sammen til fordi vi frygter det meget - altså de voldsomme protester som vi formoder det udløser (men vi kan jo ikke vide det, for vi har ikke prøvet).

Vi har nu købt en juniorseng til August, (tremmesengen er også ved at være for lille, da han er ret lang) og vil gerne lave den bedste tænkelige overgang for ham, dels til juniorseng og dels til en ny vane med at vi læser/synger med ham ca 15-30 min hvor efter vi siger god nat og går ud af rummet.

Jeg kan slet ikke beskrive hvor meget det ville betyde for mig /os at få indført en sådan vane. Det ville lette os så meget i det daglige. Give os lidt aften sammen, samt det ville selvfølgelig gøre det nemmere for os når vi får nummer to.

Jeg har tænkt på noget med at forklare August at nu er du jo en stor dreng og skal over i en stor seng etc... og så skal du falde i søvn alene ligesom nede i vuggestuen.. (August er meget sproglig - så vi kan virkelig forklare ham meget).

Men jeg vil meget gerne høre hvad din anbefaling er til både praksis (hvad gør vi helt konkret) og ikke mindst til hvordan vi skal italesætte det nye overfor ham. Hvad kan vi bruge af redskaber til at lykkes med overgangen ?

(håber ikke du mener det kommer for tæt på at han skal være storebror, for så kan han jo have behov for at have lov at være den lille.... ??)

Glæder mig meget til dit svar, så vi kan komme igang med den store ændring.

Kærlig hilsen
Jane

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce