Annonce

Annonce

Svar: Fra 3 til 2 lure


2. december 2011

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sarah

I princippet behøver din datter ikke at nøjes med kun 2 lure, hvis hun trives med 3 lure dagligt. Hun har en sen søvnrytme, hvor hun står sent op og går sent i seng og det er okay, at hun har en sådan rytme, hvis I trives med det. Som udgangspunkt skal man ikke ændre noget, der fungerer godt :)

Jeg kan ikke helt ud af dit brev se, om du ønsker at ændre hele hendes rytme, så hun begynder at stå tidligere op og gå tidligere i seng? For det er sandsynligvis det, der skal til for at få hende ned på at sove to lure dagligt og det vil naturligt kræve en indsats fra dig og også en indstilling om at I ikke længere kan sove længe om morgenen ...

Hvis du selv er B-menneske og trives rigtig godt med at sove længe og gå sent i seng og din datter ikke skal ud og passes foreløbig, så behøver du som sagt ikke ændre hendes rytme og jeg har som sagt lidt svært ved at tyde, hvad dit ønske egentlig er.

Men jeg vil her give dig et forslag til hvordan en plan for dagen til et barn på 7 måneder kan se ud:

Tidlig morgen 05: Ammes og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden at gumle på, vand af kop.

Puttes til formiddagslur uden amning, sover her måske 1 time, max 1 ½ time.

Frokost 11.30-12: ...


Annonce

... Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur kl 13-13.30 - tidspunktet afhænger af hvor lang en formiddagslur hun tager og må her gerne sove et par timer

Eftermiddag 16: Flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt hånden, vand af kop.

Sover ikke længere om eftermiddagen

Aften 18: Udgangspunktet er familiemad, det vil her være f.eks. risretter af forskellige slags, lidt laks fra ovnen, indmaden af en frikadelle eller lignende. Suppleres med kogte grøntsager som kogt blomkål, broccoli i hånden at gumle på, eller en kartoffelbåd fra ovnen. Vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt, gerne fra begge bryster og sover herefter uden yderligere mælk til næste morgen tidlig.

Det vil være sådan at hele dagens rytme naturligt også vil påvirke nattens rytme, tingene hænger sammen og det har derfor stor betydning hvordan din datter sover og spiser dagen igennem og hvor parat hun så også er til at sove om aftenen og hvordan hun sover om natten ..

Du skal overveje, hvor meget du ønsker at ændre hendes rytme og hvorfor du vil ændre noget - fungerer det som det er eller ?

Håber du kan bruge mine tanker videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Zoneterapi

Zoneterapi er en alternativ form for behandling, som bruges i flere situationer.

Nogle oplever, at det virker smertelindrende under fødslen, og andre synes, det hjælper, når deres barn græder meget på grund af mavekneb eller lignende.

Zoneterapeuter findes mange steder. Hvis man ønsker at få zoneterapi under sin fødsel, kan man spørge på fødestedet, om en jordemoder kan tilbyde dette. Hvis man ønsker at bruge zoneterapi til sit barn, så skal man selv finde en...

Læs mere i Babylex

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce