Annonce

Annonce

Brev:

Grønne bleer


2. december 2011

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Grønne bleer

Kære Helen.

Vores datter er 4 mdr. og bliver ammet fuldt. Hun har haft grønne bleer stort set uafbrudt siden fødslen. Vi nåede lige at opleve et par dage med "remoulade-bleer" i løbet af de første 14 dage, inden de skiftede farve. Dette skete samtidig med, at hun havde maveknep og græd meget - dog oftest kun eftermiddag og aften.

Vi henvendte os til lægen adskillige gange, men hver gang med den samme forklaring om, at nogle babyer blot har sværere ved at fordøje mælken, og at det ville blive bedre, når hun var igennem de første tre måneder. Og i øvrigt sagde lægen, at så længe vores datter ellers trivedes, tog fint på og ikke havde feber, så "var grønne bleer ikke farlige".

Vi væbnede os med tålmodighed, men da maveknebene fortsatte, tog vi andre midler i brug og startede hos kiropraktor, da hun var 5 uger. Siden har vi gået til behandlinger jævnligt og i et yderligere forsøg på at komme de grønne bleer til livs, har vi igennem længere tid givet hende probiotiske dråber, BioGaya, giver hende massage og jeg har droppet alle former for mælkeprodukter i min kost for at sænke laktoseindholdet i brystmælken. Som en sidste ting har vi stoppet med d-dråber (multitabs) i tre dage for at se, om det havde en effekt - det havde det ikke.

Effekten af en eller flere af de ovenstående indsatser har dog ...


Annonce

... heldigvis været, at vi har en meget gladere datter uden mavekneb, som helt klart trives, men som ikke længere tager så meget på i vægt og vigtigst - de grønne bleer er der stadig :-(

Kun en kort periode på et par uger var de mere gule (omkring 3 mdr.'s alderen), men så var vi hurtigt tilbage til den grønne farve igen. Dette skete samtidig med, at hun begyndte at "kræve mere mad", hvor jeg opjusterede min mælkeproduktion.

Derudover kan jeg fortælle, at i starten var ammeseancerne lange, men den seneste måned, kan hun spise på 3-10 min i løbet af dagen (længere om aftenen) og bliver sur, hvis jeg lægger hende til igen. Her tænker jeg, at hun ofte får mest af formælken, men det skal siges, at jeg lægger hende til samme bryst 2-3 gange (dog med lange pauser indimellem).

Problemet er, at vi simpelthen ikke forstår, hvorfor de grønne bleer forsat er der. Og nu har hun så været forkølet (for anden gang) i 3 uger, så vi er også bekymrede for, om dette kan være et udtryk for et ringe immunforsvar, da hun ikke optager tilstrækkelige næringsstoffer fra mælken pga. den dårlige fordøjelse.

Vi håber, du kan hjælpe os med at løse gåden om de grønne bleer og vil give os dit bud på, hvordan vi kan hjælpe vores datter til en sundere fordøjelse - og måske et bedre immunforsvar.

På forhånd mange tak ! :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce